Úterý 8. října 2024, svátek má Věra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemědělci se obávají neúrody

Ekonomika

  12:25
PRAHA - Nezvykle dlouhá zima a následná nižší úroda nám může přinést milionové ztráty, říkají někteří zemědělci. Ohroženo může být například obilí a řepka. V minulých letech měli už touto dobou zemědělci zaseto.

Pečivo. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Letošní výjimečně dlouhá zima nás poškozuje. Říkají to čeští zemědělci, kteří se obávají dopadu dlouhých mrazů na svou úrodu. V předchozích letech totiž již touto dobou měli zemědělci zaseto, letos i koncem března na polích leží často až půl metru sněhu.

„Jsem přesvědčen, že bude letos menší úroda než loni nebo předloni,“ domnívá se předseda Agrární komory Jan Veleba. Přesnější vývoj si ale netroufá odhadnout s tím, že jasněji bude až ve chvíli, kdy z polí zmizí všechen sníh.

Tuhá zima má negativní vliv jak na již založenou úrodu, tak i na tu, která by se měla zasévat na jaře. Hlavní nebezpečí, které hrozí plodinám dlouho ležícím pod sněhovým příkrovem, je takzvaná sněžná plíseň. Ta se objevuje především na řepce a na obilí.

Zkáza hrozí především obilí
V ohrožení jsou zejména ozimové druhy pšenice nebo ječmenu. Když obiloviny plíseň napadne, je schopná zničit obrovské množství rostlin najednou. Podle odborníků je ale možné, že se na polích vedle plísní objeví i jiné nemoci, například houby.

Podle ředitele Zemědělské akciové společnosti Aloise Nouzáka by mohl dlouho ležící sníh napáchat značné škody také tím, že oddaluje počátek setí. „Když se zpozdí jaro, zpozdí se i zasévání a plodiny potom nebudou mít čas dozrát,“ říká Nouzák.

Slabá úroda by mohla zemědělcům přinést značné ekonomické problémy. „Menší úroda znamená méně peněz,“ říká šéf Agrární komory Veleba.

Možné ztráty jednotlivých zemědělců ovšem budou záviset na rozloze polností a druhu zasetých plodin. Podle Nouzáka by v případě jeho firmy mohlo jít řádově o miliony korun.

Někteří producenti se ale na možnost špatné úrody nedívají tak negativně. „Mohlo by být i dobře,“ říká například Josef Jelínek ze Zemědělského a obchodního družstva Vilémov, které produkuje především obiloviny. Bude-li totiž špatná úroda, lze očekávat, že ceny zemědělských produktů porostou a někteří zemědělci by tak na tom mohli i vydělat.

Obecně je ovšem podle odborníků studená zima s množstvím sněhu pro zemědělství příznivější než holomrazy, při nichž není půda chráněna silnou vrstvou sněhové pokrývky. Ze sněhu si zase promrzlá zem není schopna brát vláhu. „Nejhorší pro úrodu ale je, když nastane teplo a potom se náhle vrátí holomrazy,“ konstatoval agrární analytik Petr Havel.

Zima přinesla starosti i zemědělcům, kteří se zabývají živočišnou výrobou. Nutnost déle přitápět ve stájích hospodářských zvířat jim způsobuje velký nárůst výrobních nákladů.

Autoři: