Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zemědělci viní z povodní beton. Voda smetla chmelnice i rybníky

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Čeští zemědělci začínají vyčíslovat škody vzniklé povodněmi. Agrární komora odhaduje, že voda zaplavila nejméně 50 tisíc hektarů, přičemž započítány ještě nejsou oblasti z dolního toku Labe. Podle šéfa komory půjdou škody do stovek milionů, možná až přes miliardu.

Z tohoto pole poblíž Berounky se letos úroda nesklidí. foto: MAFRA - Petr Topič

Podle Jana Záhorky z Agrární komory hlásí okresní sdružení například podehnívání porostů. "Prudkými dešti jsou zničeny plochy brambor, kukuřice i obilovin. Dlouhodobým podmáčením některé porosty hynou," uvedl.

Pro vodou zasažené farmy připravuje Agrární komora materiální i finanční pomoc. Šéf komory Jan Veleba má o situaci v úterý jednat s ministrem zemědělství Petrem Bendlem. Ztráty zemědělců by se podle Veleby mohly promítnout v cenách jahod.

Chmel, mák i kapři

Rozlité Labe na Litoměřicku, v popředí obec Počáply, vzadu Křešice.

Pod vodou zůstává například celkem zhruba 250 hektarů chmelnic na Rakovnicku a Lounsku. Na Mostecku v rozvodněném potoce uhynulo osm jehňat a tři krávy. Povodně postihly i rybáře, například 140 rybníků v majetku Rybářství Třeboň.

Zatímco porosty obilí a řepky byly podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka již vzrostlé a jsou většinou pravděpodobně v pořádku, u jiných plodin je situace horší. "Kukuřice jsou většinou spláchnuté, neposekané louky začínají podehnívat," řekl. Podle Agrární komory budou vážně poškozeny také osevy máku.

Nejvíce zatopené půdy, takřka čtvrtina, je v okrese Plzeň-Sever. Na druhém místě je okres Plzeň-Jih, třetí pomyslná příčka patří okresu České Budějovice. Půda je zatopená v minimálně 29 okresech. Z řady míst agrárníci zatím hlášení nemají. Chybí například údaje ze zejména pěstováním zeleniny významného Litoměřicka, které povodeň významně zasáhla.

Beton vodu nenasakuje

Odhadovat výši škod je podle Veleby předčasně. "Zcela určitě budou ty škody menší než v roce 2002," řekl ve středu. Tehdy byly škody v resortu vyčísleny na 3,6 miliardy korun. Ve čtvrtek Veleba v ve vysílání Radiožurnálu tvrdil, že prvotní odhady počítají se škodou ve stovkách milionů až kolem miliardy.

Ke škodám se Agrární komora vyjádří v pondělí na tiskové konferenci, kde chtějí zemědělci otevřít také téma vzniku stále častějších povodní v Česku. „Je potřeba se začít vážně bavit o tom, kolik je zastavěné půdy v České republice – beton, jak známo, vodu nenasakuje. Je třeba se bavit o tom, že z krajiny zmizelo od poloviny devadesátých let do této doby 600 tisíc hektarů zelených ploch v nížinách – jetelů, vojtěšek. A toto jsou dva hlavní problémy, proč ty povodně působí takové škody a je třeba to začít nějakým způsobem řešit,“ řekl Radiožurnálu Veleba.

Kde se hlásit o pomoc?

Státní zemědělský intervenční fond zahájil evidenci škod farmářů. Žadatelé o dotace z řad zemědělců nyní mohou kontaktovat regionální pobočky fondu. Ten na jejich hospodářství vyšle inspektory, kteří spolu s farmářem vyhodnotí stav škod.

Ministerstvo zemědělství chce záplavami zasaženým farmářům pomoci dřívějším vyplacením záloh na dotace.

Autoři: ,