Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Čeští ovocnáři získají kvůli mrazům 378 milionů na evropských kompenzacích

Tisková konference Marka Výborného k odškodnění pro pěstitele ovoce. (9. července 2024) foto: MAFRA

Evropská komise uvolní na pomoc českým pěstitelům ovoce, zeleniny a vína, jejichž úrodu zničily mrazy, 378 milionů korun. Celkem by se měla podpora pro Čechy, Rakušany a Poláky vyšplhat na 1,9 miliardy korun (77 milionů euro), navrhuje komise.
  17:32

„Podařilo se nám vyjednat pomoc od Evropské komise pro české pěstitele ovoce ve výši 15 milionů euro, tedy zhruba 378 mil. Kč. Další peníze přidáme z národních zdrojů. Jak jsem slíbil, české ovocnáře nenecháme padnout,“ napsal na sociální síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Pro Rakousko vyčlenila EK deset milionů eur, dalších 37 milionů dostanou polští zemědělci a 15 milionů připadne portugalským pěstitelům vína. Všechny země mohou tuto unijní podporu doplnit až o 200 procent z vnitrostátních prostředků. Výborný dříve hovořil o podpoře do 200 milionů korun z českých zdrojů.

„Velké klimatické a tržní výkyvy, kterým tito zemědělci čelili, znovu ukazují, jak důležitá je silná zemědělská rezerva v rozpočtu společné zemědělské politiky, která posílí stabilitu tváří v tvář stále vážnějším a nepředvídatelnějším krizím,“ uvedl eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski. „Stabilita našich zemědělců je základem stability naší společnosti. Komise je proto nyní i v budoucnu bude v jejich těžkých chvílích podporovat,“ dodal.

O podporu za škody způsobené letošními jarními mrazy požádalo zemědělský fond 630 ovocnářů a zemědělských družstev. Z toho více než polovina nahlásila poškození na jabloních, 275 pěstitelů nahlásilo škody na švestkách.

Jen na ovoci jsou škody za 1,3 miliardy

Podle odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského k 15. červnu klesne letos úroda ovoce v ČR kvůli silným jarním mrazům v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. V meziročním porovnání se čeká pokles o 74 procent z loňských 121 946 tun. Ztráty ovocnářů na tržbách z úrody, kterou zničily mrazy, budou kolem 1,3 miliardy korun.

Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík uvedl, že nejkritičtější období nastane pro ovocnáře od ledna příštího roku, protože jim budou chybět tržby za jablka, která jsou hlavním ovocným druhem.

Autoři: ,