Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel bývalý šéf Bundesbanky Hans Tietmeyer, poslední ‚strážce německé marky‘

Ekonomika

  15:01
FRANKFURT NAD MOHANEM - Ve věku 85 let zemřel bývalý prezident německé centrální banky Hans Tietmeyer, sdělila ve středu její mluvčí. Tietmeyer byl nazýván posledním strážcem německé marky, ve funkci připravoval zavedení eura. V roce 1988 přežil atentát teroristické skupiny Frakce Rudé armády (RAF).

Bývalý šéf Bundesbanky Hans Tietmeyer (vlevo). foto: Wikipedia

Hans Tietmeyer byl šéfem německé centrální banky v letech 1993 až 1999, tedy v době, kdy se Německo vzdávalo své národní měny ve prospěch jednotné evropské měny eura. Zasazoval se o vyrovnané státní finance a stabilní ceny, vyjadřoval se k hospodářské politice vlády. Kritizoval například nahrazení východní marky západní v kurzu 1:1. Varoval před možnými nástrahami zavedení eura. Byl i prvním zástupcem Německa v radě Evropské centrální banky (EZB).

Tietmeyer vystudoval národohospodářství a svou kariéru začal jako ministerský úředník. Byl členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) a měl podíl na pádu levicového spolkového kancléře Helmuta Schmidta v roce 1982. Později radil v hospodářských otázkách kancléři Helmutu Kohlovi. Po svém odchodu z čela německé centrální banky zasedal v četných grémiích a dozorčích radách.

Autor: