Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy z mateřské spěchají do práce. Chybí jim peníze a bojí se o místo

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Matky s malými dětmi se přizpůsobily změnám v čerpání rodičovského příspěvku, které platí od ledna, a vracejí se do zaměstnání dříve než v předchozích letech. Experti tento trend hodnotí pozitivně, pro zaměstnavatele i samotné matky znamená usnadnění celého procesu návratu ženy do zaměstnání.
Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto

Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto foto: Shutterstock

„V současné době se propaguje myšlenka dřívějšího návratu do práce. Velká část žen s malými dětmi se tak tomuto trendu spontánně přizpůsobuje. Změna je patrná zejména od lednových sociálních reforem,“ uvedla Jana Seemanová, právnička pracovně-právní poradny sdružení APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství.

ČTĚTE TAKÉ:

„Mnoho žen se totiž obává, že se sníží jejich kredit zaměstnankyně, když budou s dítětem doma déle. Zároveň volí mnoho z nich kratší dvouletou variantu rodičovské dovolené kvůli financím,“ vysvětlila Seemanová.

Ženy se vracejí do zaměstnání o rok až dva dříve, než tomu bylo v minulosti. Podle lednové novely mohou totiž nyní vyčerpat celých 220 tisíc korun rodičovského příspěvku nezávisle na délce času, který stráví na rodičovské dovolené. Cílem novely bylo podle ministerstva práce a sociálních věcí zvýšit flexibilitu při čerpání rodičovského příspěvku a usnadnit ženám návrat do pracovního procesu.

Co přinesla novela zákona

Lednová novela sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského přípěvku. Jednotný strop byl stanoven na 220 tisíc korun. Zatímco u dvouleté a čtyřleté varianty tak došlo ke zvýšení příspěvku o 4 tisíce korun, tříletá varianta o celých 16 tisíc korun klesla. Podle odborníků může mít právě tento krok za následek urychlení návratu žen s malými dětmi do zaměstnání. Snížení tříleté varianty rodičovského příspěvku se totiž podle nich odráží na rodinných rozpočtech.

Matky mají zájem si přivydělat

„V posledních měsících registrujeme ze strany žen s malými dětmi zvýšenou poptávku po přivýdělku či zaměstnání na plný úvazek. Potřebují totiž vyrovnat finanční ztrátu, kterou utrpěl jejich rodinný rozpočet po lednových reformách,“ sdělil Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která se zabývá odborným poradenstvím v oblasti financí.

„Rozhodli jsme se proto zahájit v červnu rozsáhlou informační a náborovou kampaň. Chceme pomoci ženám při hledání flexibilního zaměstnání, které jim zároveň dovolí péči o malé děti,“ doplnil Slavíček.

Čerpání rodičovského příspěvku lze přizpůsobit vlastním potřebám

Cílem lednové novely bylo usnadnit ženám s malými dětmi návrat do zaměstnání. „Aktuální trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání vítáme. Novelou zákona jsme se snažili přizpůsobit potřebám matek na rodičovské dovolené. Nyní mohou čerpání rodičovského příspěvku flexibilně přizpůsobit svým potřebám. To je podle nás krok, který ženám návrat do práce značně ulehčí,“ vysvětlil Petr Sulek z ministerstva práce a sociálních věcí.

Autor:

Mohlo by vás zajímat