Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zetor se vzchopil. Dvouleté ztráty vystřídal v pololetí zisk

Ekonomika

  15:28
Skupina Zetor Group dosáhla v prvním pololetí letošního roku konsolidovaného zisku před zdaněním 76 milionů korun. Loni za stejné období byla ve ztrátě více než 350 milionů. Výrobce traktorů své hospodářské výsledky uveřejnil dnes v tiskové zprávě.

Společnost Zetor, nejvetšího výrobce traktorů v rámci nových členských zemí Evropské unie navštívil prezident ČR Václav Klaus. (snímek z roku 2007) foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Celkové tržby v prvním pololetí roku 2010 vzrostly oproti stejnému období v roce 2009 o více než 11 procent. Celkové hospodářské výsledky za rok 2009 firma dosud nezveřejnila.

Skupina přičítá pozitivní výsledky úpravě výroby i prodejní strategie, k níž přistoupila kvůli nepříznivému vývoji vloni, uvedl výkonný ředitel ZETOR TRACTORS a.s. Ľubomír Galvánek.

Nejprodávanějšími traktory značky Zetor jsou modely Proxima. Firma registruje největší zájem o ně v nejbližším regionu, tedy v Česku, Polsku a na Slovensku. Podle Galvánka značka Zetor dosáhla také významného úspěchu v dodávkách komponentů pro brazilský trh, kdy pro letošní rok je podepsán kontrakt na historicky nejvyšší objem dodávek.

V návaznosti na restrukturalizační opatření rozhodlo vedení skupiny Zetor Group o fúzi společností ZETOR TRACTORS, Zetor Trade a ZETOR P.D.C. do nástupnické společnosti ZETOR TRACTORS. Předpokládaným termínem zapsání fúze do obchodního rejstříku je přelom září a října 2010, rozhodným datem bude 1. leden 2010. Jediným majitelem nástupnické firmy zůstane slovenský HTC holding.

Skupina Zetor byla podle dostupných informací ve ztrátě v uplynulých dvou letech. Výsledky za rok 2009 dosud nezveřejnila, předloni byla ve ztrátě 32 milionů korun, zatímco o rok dříve dosáhla zisku 240 milionů korun.

Zetor loni vyrobil 3756 traktorů, prodal jich 4112. Plán z ledna počítal letos s výrobou 3600 traktorů a prodejem 3986 strojů. Ještě předloni Zetor vyrobil přes 6500 strojů. Podnik výrazně pocítil vliv krize. O práci přišlo podle dostupných informací přes 300 lidí, tedy téměř třetina. Důvodem propouštění byla krize i restrukturalizace skupiny. Kvůli krizi také firma odložila plány na sériovou výrobu svého nejsilnější modelu Maxterra.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat