Ve svém projevu se soustředil na otázku, jaká historická témata dnešní média reflektují a jakým způsobem. Konstatoval, že Lidové noviny se historii věnují nejintenzivněji ze všech českých deníků, k čemuž jsou předurčeny již svou 120 letou tradicí. Historická témata se pravidelně objevují v přílohách LN Orientace a Právo a justice. Jako jediný český deník mají Lidové noviny také pravidelnou rubriku nekrologů.
Na závěr přednášky Petr Zídek porovnal možnosti historického bádání v akademickém prostředí s možnostmi, které poskytují média. Kariéra historika v médiích má podle něj oproti té univerzitní či akademické mnohé přednosti. Například, že historik v médiích není obtěžován nesmyslnou byrokracií, nemusí se potýkat se zpracováním grantových přihlášek a není nucen produkovat texty, jejichž jediným smyslem je to, aby byly někde vykázány.
Čtěte také: |
Po přednášce následovala živá diskuse. V ní se studenti zajímali zejména o konkrétní problémy práce s prameny, které musel Petr Zídek řešit během svých výzkumů v oblasti mezinárodních vztahů komunistického Československa i během zpracovávání knih o postavách českých soudobých dějin.
"Jedna z otázek se týkala i zjednodušování a manipulací, které jsme svědky v dnešních médiích. Zdůraznil jsem, že zjednodušený je jakýkoliv text, protože každá realita je složitější než možnosti jejího popisu, podstatné je to, aby v diskusi obstála kritéria, podle kterých zjednodušujeme," říká Petr Zídek.
Pokud jde o mediální manipulace, autor poukázal ze své praxe na to, že pokud v novinách vyjde špatný text, není za tím v 99 % případů nějaká záměrná manipulace, ale prostý fakt, že redaktor či editor nemá čím tento špatný text nahradit. Za hlavní lék na mediální manipulace považuje uchování pluralitního mediálního prostředí.