Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Žil s mámou a pomáhal s účty.‘ Data o milionech uživatelů Uberu ukradl dvacetiletý mladík

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Za obrovským únikem informací o zákaznících a řidičích od alternativní taxislužby Uber stál podle agentury Reuters dvacetiletý muž z Floridy. Firma mu za zničení dat zaplatila sto tisíc dolarů z programu na hledání drobných chyb v systému a věc ututlala.

„Žije se svou matkou v malém domě a snaží se pomáhat platit účty,“ popsaly zdroje Reuters hackera, který způsobil otřesy v alternativní taxislužbě Uber.

Výměna šéfa pomohla. Skupina firem nalije do Uberu až 10 miliard dolarů

Mladík v říjnu 2016 dokázal firmě ukrást data o 57 milionech uživatelů včetně 600 tisíc řidičů. Firma takový únik neohlásila příslušným úřadům a místo toho se rozhodla hackerovi zaplatit sto tisíc dolarů za to, že data smaže.

Uber si provedením platby potvrdil identitu hackera a podepsal s ním smlouvu o mlčenlivosti. Firma také analyzovala jeho počítač, aby se ujistila, že byla data opravdu smazána. Jelikož mladík prý nepředstavoval další hrozbu, Uber se rozhodl ho nežalovat.

Peníze na výplatu pocházeli z programu na odměňování bezpečnostních expertů, kteří objeví chyby v softwaru společnosti. O tento program se stará společnost HackerOne, která podobné služby nabízí řadě technologických společností.

Taková platba je však velmi nestandardní. Agentura Reuters cituje bývalého manažera HackerOne, podle kterého se běžná platba pohybuje jen mezi pěti a deseti tisíci dolarů. Navíc odměňování hackera, který ukradl data, prý také není v souladu s běžnými pravidly programu.

Kdo výplatu hackera schválil však není jasné. Podle Reuters ale bývalý šéf firmy Travis Kalanick o úniku a vyplacení peněz věděl už během loňského listopadu.

Uber ve vzduchu. Létající taxíky přijdou do Los Angeles v roce 2020

Informace o úniku dat zveřejnil však až nový šéf Uberu Dara Khosrowshahi letos v listopadu. Podle něj se měl incident okamžitě ohlásit regulátorům. 

„Nic z toho se nemělo stát, nebudu si vymýšlet výmluvy,“ napsal tehdy Khosrowshahi. Zároveň propustil šéfa bezpečnosti Joe Sullivana a jemu podřízeného vysoko postaveného právníka Craiga Clarka.

Nedávno rezignovali i další tři manažeři z oddělení bezpečnosti. Jeden z nich se však nakonec rozhodl zůstat na nové pozici.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...

Mohlo by vás zajímat