Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zima byla tuhá. Silničáři utratili za údržbu rekordních 1,5 miliardy

Ekonomika

  16:43
PRAHA - Letošní tuhá zima vyšla Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na rekordní sumu 1,5 miliardy korun, o rok dříve činily náklady na zimní údržbu 1,2 miliardy Kč. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ŘSD. Ředitelství platí údržbu na dálnicích a silnicích první třídy.

Silničáři uvolňují silnici foto: Vladislav GalgonekČTK

"Máme prozatím informace ke konci března a čísla se ještě mohou upřesnit v průběhu dubna," upozornil generální ředitel organizace Alfred Brunclík a doplnil další rekordní údaje. Sypače zatím najely 2,4 milionu kilometrů a spotřebovaly více než 140.000 tun soli.

Kromě vyčíslování nákladů na zimní údržbu silničáři stále sčítají škody a odhadují náklady na odstranění výmolů a dalších hrozeb pro automobilisty.

"Momentálně máme k dispozici již pouze 2,9 miliardy na veškeré opravy včetně oprav škod po zimě. Mimo to je samozřejmě potřeba pokrýt opravy mostů a další dlouhodobé rekonstrukce. Dá se říci, že optimálně bychom na veškeré opravy potřebovali asi devět miliard korun každý rok," doplnil Brunclík.

Jen na letošek prý ŘSD chybějí na opravy a údržbu čtyři miliardy korun. O podobném čísle hovořil i ministr dopravy Gustav Slamečka, na jehož žádost vláda mimořádně uvolnila na opravy škod po zimě pro ŘSD zhruba miliardu Kč.

To však na všechny opravy nestačí a ŘSD se soustředí především na odstranění největších poškození. "Pokud se to neopraví a další zima bude zase špatná, tak to bude stát daleko více," varoval nedávno náměstek ředitele fondu dopravy Tomáš Čoček.

Celkem se v České republice v zimě udržuje 52.400 kilometrů dálnic a silnic, což je zhruba 96 procent sítě. Dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy jsou ve správě ŘSD, odpovědnost za silnice nižších tříd nesou kraje. Těm vláda mimořádně poslala na jarní nápravu škod 750 milionů korun.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat