Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimní gumy budou nutné i kolem D1

  14:39
Ještě před Vánocemi se zřejmě na Vysočině objeví dopravní značka Zimní výbava také na silnicích druhé a třetí třídy hlavně v bezprostřední blízkosti dálnice D1 u hranic kraje Vysočina. Záleží jen na rychlosti stanovení dopravního značení příslušnými správními úřady.

Značka Zimní výbava řidičům přikazuje jízdu se zimními pneumatikami. foto: ČTK

Postupně by měla být označena celá hranice kraje Vysočina. Osazeny budou pouze části komunikací v blízkosti hranic kraje, řekl náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl.

"Nechceme omezit pohyb občanů po našem regionu. Naším cílem je zamezit průjezdu kamionů bez příslušného zimního vybavení," uvedl Joukl.

Intenzita dopravy na komunikacích souběžných s dálnicí D1, například na silnici druhé třídy 602 mezi Velkým Meziříčím a Jihlavou, podle něj vizuálně podstatně zhoustla. "Krajské silnice nejsou stavěny na takovou zátěž a nemají suplovat plně funkční provoz na dálnici," řekl Joukl.

V případě zablokování objízdných tras podle Joukla reálně hrozí také snížení akceschopnosti hasičů, záchranné služby, údržby silnic a policie.

"Může se stát, že nebudou moci zasáhnout v případě velké nehody ani na dálnici, kam se přes ucpané silnice nedostanou, ani na samotných zablokovaných silnicích," dodal náměstek.

V tomto týdnu instalovali pracovníci Ředitelství silnic a dálnic ve vysočinském úseku dálnice D1 dalších 26 dopravních značek Zimní výbava ve směru od Jihlavy do Velké Bíteše. Zimní pneumatiky jsou tak povinné na téměř sedmdesátikilometrovém úseku dálnice D1 od 94. kilometru u Humpolce až na 162. kilometr do Velké Bíteše. Značky jsou umístěny na křižovatkách a na nájezdových větvích dálnice.

V úseku D1 od 113. do 94. kilometru, kde platila značka Zimní výbava od začátku listopadu, se do 4. prosince stalo 26 dopravních nehod. Všechny nehody měly jinou příčinu než jízdu na letních pneumatikách. Kontrolující policisté potvrdili, že většina řidičů nařízené zimní pneumatiky používá.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat