Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zimola chce od Nečase záruku, že se Budvar nezprivatizuje

Ekonomika

  13:15
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) chce od premiéra Petra Nečase (ODS) záruku, že nebude privatizován Budvar. Podle Zimoly, který je členem dozorčí rady známého budějovického pivovaru, úvahy o odvolání jeho dlouholetého ředitele Jiřího Bočka směřují k prodeji státního podniku.

Budějovický Budvar foto: Reprofoto

Pokud Nečas záruku nedá, Zimola hodlá prosadit návrh zákona, který Budvar privatizovat zakáže. Hejtman to dnes řekl novinářům.

Spekulace kolem Budvaru minulý týden rozvířil článek v Hospodářských novinách (HN) o Bendlově údajném záměru odvolat Bočka. Důvodem jsou prý například vleklé spory Budvaru o známku Budweiser Bier s americkým pivovarem Anheuser Busch.

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředseda ČSSD Michal Hašek poté vyzval k nezávislému auditu a vyslovil obavu z toho, že "kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat".

Bendl podobná tvrzení odmítl. "Od roku 2003 zakladatel nekontroloval hospodaření Budvaru," řekl a dodal, že úvahy o záměru pivovar zprivatizovat jsou nesmysl. "Chci zkontrolovat hospodaření v organizaci, kterou spravuje ministerstvo zemědělství," uvedl minulý týden. Ministerstvo nařídilo v Budvaru audit, jeho výsledky mají být v březnu.

Zimola se o osud pivovaru obává. "Bohužel jsem přesvědčen o tom, že personální rošády, o kterých média informovala, jsou vyvolány potřebou dokončit to, co se nepodařilo vládě Mirka Topolánka. Tedy potřebou dokončit privatizaci Budvaru," řekl dnes.

Privatizace Budvaru by podle Zimoly poškodila české hospodářství. "Nemám pocit, že jsme natolik bohatí, že se dobře prosperujících firem můžeme lehkovážně zbavovat. Toto si musí uvědomit i česká vláda a zastavit jakékoliv kroky směřující k privatizaci, jejíž první etapu vidím v personálních změnách ve vedení pivovaru," řekl hejtman.

Krajské referendum o privatizaci?

Pokud Nečas nezaručí, že se Budvar prodávat nebude a když neuspěje ani návrh zákona o zakázání privatizace pivovaru, Zimola hodlá aspoň vypsat krajské referendum. V něm by se lidé mohli vyjádřit k privatizaci pivovaru.

Zimola si prý uvědomuje, že referendum by nemělo žádný vliv na případné rozhodnutí o prodeji. "Ale považoval bych za nutné, aby vláda věděla, co si o tom lidé v kraji myslí," uvedl.

Pokud by byl Boček skutečně po 21 letech šéfování Budvaru odvolán, stalo by se tak navzdory tomu, že se podniku daří. Budvar loni prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 5,5 procenta více. Pivovar tak zaznamenal druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii.

Lepší měl pouze v roce 2000, tehdy prodal 1,35 milionu hektolitrů piva. Meziročně loni podnik dosáhl nárůstu tržeb o 1,9 procenta. Pro Budvar je důležitý export, loni vyvezl téměř polovinu své produkce.

Budvar je národním podnikem, jako jediný velký pivovar zůstává ve vlastnictví státu. Ministerstvo zemědělství již několik let plánuje transformovat Budvar na akciovou společnost.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat