130 let
Včela pokrytá pylem

Včela pokrytá pylem | foto: Shutterstock

Třetina českých včelstev nepřežila zimu. Obnova bude stát miliardu

Evropa
  •   14:50
PRAHA - Včelaři v Česku přes zimu především kvůli nemoci varroáze přišli zhruba o 35 procent včelstev, vyplývá to z předběžných odhadů Českého svazu včelařů. Epidemie je podobná té ze zimy mezi roky 2007 a 2008, při níž zahynula třetina včel. Trvalo pak několik let, než se jejich počty zvýšily. Jen samotná obnova včelstev může stát včelaře až jednu miliardu korun.

Včelaři v Česku na podzim zazimovali 603 tisíc včelstev, podle Miloslava Peroutky z ČSV jich uhynulo zhruba 200 tisíc. Průměrné ztráty přes zimu dosahují přitom dlouhodobě zhruba deset procent. „To co se avizovalo, že by to tak mohlo být, tak to tak bohužel dopadá,“ podotkl Peroutka. Včelaři totiž již v průběhu zimy avizovali zhruba třetinové ztráty. Úhyny se podle něj výrazně regionálně liší, někde zemřela i polovina včel, jinde ztráty nedosáhly ani deseti procent.

Peroutka odhaduje, že jen samotné bezprostřední ztráty na včelstvech mohou ve finančním vyjádření dosáhnout 600 milionů až jednu miliardu korun. Obnova jednoho včelstva totiž přijde včelaře na 3000 až 5000 korun. O další nemalé peníze přijdou včelaři v důsledku ušlé produkce medu.“Určitě se ten stav nedohoní během roku. Že bychom zase na jeho konci měli 600.000 včelstev, o tom silně pochybuji,“ uvedl Peroutka Svaz na nebezpečí zvýšeného výskytu choroby chovatele upozorňoval již od loňského jara. Množení roztoče kleštíka včelího (varroa destructor), který nemoc způsobuje,nahrála loňská velmi mírná zima, během níž včelstva chovala plody, na nichž se škůdce množí.

Ceny medu by růst neměly

Peroutka nepředpokládá, že by kvůli úbytku včel a očekávané nižší produkci dále rostla cena medu, nelze však rozhodně očekávat její pokles. Cena medu se dlouhodobě mírně zvyšuje. Zatímco v roce 2010 se pohybovala v průměru okolo 130 Kč za kilogram, letos v srpnu to bylo již takřka 170 korun.

Produkce medu v Česku loni meziročně klesla o zhruba 11 procent na 7162 tun. V naprosté většině šlo o světlý květový med, naopak v důsledku počasí se takřka vůbec neurodil tmavý lesní med. V tuzemsku loni přibylo včelstev i včelařů.

Loni dále v zemi přibývalo včelařů. V roce 2013 jich bylo 50.500, loni již o tři tisíce více. Přibývá hlavně včelařů s větším počtem včelstev, tedy i těch, pro něž příjem z včelaření představuje hlavní zdroj obživy. Za již několik let trvajícím růstem podle Peroutky mimo jiné stojí finanční podpora začínajících včelařů ze strany EU i krajů.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás