Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zisk bank z poplatků: 100 milionů denně

Ekonomika

  9:23
ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - Češi za rok zaplatí za bankovní služby minimálně o 500 korun více než průměrný občan Evropské unie. Jen na poplatcích vydělaly v loňském roce banky působící v Česku skoro šestatřicet miliard korun. Za spravování účtů a další služby vyberou české banky od svých klientů denně více než sto dvacet milionů korun.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

České bankovní poplatky jsou podle nové studie společnosti Cap Gemini a výsledků průzkumu internetového portálu Bankovnipoplatky.com minimálně o 20 eur (500 korun) ročně vyšší, než je průměr EU. Podle Patrika Nachera, správce portálu, zaplatil průměrný klient českých bank v roce 2006 na poplatcích 2400 korun. Od té doby se ale údajně cena za vedení účtu a další bankovní služby ještě zvýšila. „Na základě našich vlastních průzkumů i jiných zahraničních studií už by letos průměrná výše ročních poplatků mohla stoupnout až na 2800 korun,“ řekl včera Nacher LN.

Banky, podnikající na českém území, svým klientům účtují celosvětově jedny z nejvyšších bankovních poplatků. V loňském roce tak domácí banky na poplatcích a provizích získaly 44,786 miliardy korun.

Každým rokem vyberou banky na poplatcích více
Po odečtení nákladů na vybírání poplatků ve výši 9,1 miliardy korun si banky mohly do kolonky čistý zisk z poplatků připsat celkem 35,686 miliardy korun. Celkový zisk bankovních institucí v Česku se loni vyšplhal na sto třicet tři a půl miliardy korun. Bankovní poplatky do něj tedy přispěly více než čtvrtinou.

V roce 2006 činil zisk z výběru poplatků za vedení účtu a další bankovní služby téměř 33 miliard. O rok dříve to pak bylo necelých 32 miliard korun. Celkový zisk domácích bank v roce 2006 činil 116,864 miliardy korun. V roce 2005 tento zisk dosáhl celkové částky 111,135 miliardy korun.

Výrazně méně platí Němci i Rakušané
Podle aktuální studie Cap Gemini platí klienti bank na poplatcích v celosvětovém srovnání v průměru 70 eur, v Evropě pak 75 eur (1900 korun). Vůbec nejvyšší částky si v průměru účtují banky v Irsku (137 eur), následuje Norsko (121) a Švýcarsko (116). Například v sousedním Německu (85) a Rakousku (83) jsou ale poplatky výrazně levnější než v České republice.

Nejméně naopak zaplatí na poplatcích bankovní klienti v Indii (26 eur), Číně (20) a překvapivě i v Japonsku (18). V Evropské unii vytahují z peněženek svých klientů nejméně peněz banky v Nizozemí (35) a Dánsku (33 eur). Nizozemci a Dánové tak za vedení účtu a další služby utratí ročně třikrát méně než Češi.

Pokud klienty bank působících v Česku zajímá, kolik na bankovních poplatcích tyto instituce vydělaly od počátku letošního roku, mohou se podívat na počítadlo na webových stránkách portálu Bankovnipoplatky.com. K částce zisku se tento rok každou vteřinu připočte 1132 korun. Loni to bylo 1045 korun.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat