130 let
peníze

peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Zisk bank z poplatků: 100 milionů denně

Ekonomika
  •   9:23
ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - Češi za rok zaplatí za bankovní služby minimálně o 500 korun více než průměrný občan Evropské unie. Jen na poplatcích vydělaly v loňském roce banky působící v Česku skoro šestatřicet miliard korun. Za spravování účtů a další služby vyberou české banky od svých klientů denně více než sto dvacet milionů korun.
České bankovní poplatky jsou podle nové studie společnosti Cap Gemini a výsledků průzkumu internetového portálu Bankovnipoplatky.com minimálně o 20 eur (500 korun) ročně vyšší, než je průměr EU. Podle Patrika Nachera, správce portálu, zaplatil průměrný klient českých bank v roce 2006 na poplatcích 2400 korun. Od té doby se ale údajně cena za vedení účtu a další bankovní služby ještě zvýšila. „Na základě našich vlastních průzkumů i jiných zahraničních studií už by letos průměrná výše ročních poplatků mohla stoupnout až na 2800 korun,“ řekl včera Nacher LN.

Banky, podnikající na českém území, svým klientům účtují celosvětově jedny z nejvyšších bankovních poplatků. V loňském roce tak domácí banky na poplatcích a provizích získaly 44,786 miliardy korun.

Každým rokem vyberou banky na poplatcích více
Po odečtení nákladů na vybírání poplatků ve výši 9,1 miliardy korun si banky mohly do kolonky čistý zisk z poplatků připsat celkem 35,686 miliardy korun. Celkový zisk bankovních institucí v Česku se loni vyšplhal na sto třicet tři a půl miliardy korun. Bankovní poplatky do něj tedy přispěly více než čtvrtinou.

V roce 2006 činil zisk z výběru poplatků za vedení účtu a další bankovní služby téměř 33 miliard. O rok dříve to pak bylo necelých 32 miliard korun. Celkový zisk domácích bank v roce 2006 činil 116,864 miliardy korun. V roce 2005 tento zisk dosáhl celkové částky 111,135 miliardy korun.

Výrazně méně platí Němci i Rakušané
Podle aktuální studie Cap Gemini platí klienti bank na poplatcích v celosvětovém srovnání v průměru 70 eur, v Evropě pak 75 eur (1900 korun). Vůbec nejvyšší částky si v průměru účtují banky v Irsku (137 eur), následuje Norsko (121) a Švýcarsko (116). Například v sousedním Německu (85) a Rakousku (83) jsou ale poplatky výrazně levnější než v České republice.

Nejméně naopak zaplatí na poplatcích bankovní klienti v Indii (26 eur), Číně (20) a překvapivě i v Japonsku (18). V Evropské unii vytahují z peněženek svých klientů nejméně peněz banky v Nizozemí (35) a Dánsku (33 eur). Nizozemci a Dánové tak za vedení účtu a další služby utratí ročně třikrát méně než Češi.

Pokud klienty bank působících v Česku zajímá, kolik na bankovních poplatcích tyto instituce vydělaly od počátku letošního roku, mohou se podívat na počítadlo na webových stránkách portálu Bankovnipoplatky.com. K částce zisku se tento rok každou vteřinu připočte 1132 korun. Loni to bylo 1045 korun.
Autoři: Marek Kerles, Pavla Kozáková
  • Vybrali jsme pro Vás