Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zisk Unipetrolu stoupl o třetinu

Ekonomika

  8:35
PRAHA - Za devět měsíců se zisk společnosti Unipetrol zvýšil o 27 procent. Majoritní vlastník PKN Orlen tak zaznamenal osmiprocentní nárůst tržeb. Má na tom zásluhu pokles cen ropy.

Unipetrol (ilustrační foto) foto: www.unipetrol.cz

Petrochemická společnost Unipetrol vytvořila za devět měsíců letošního roku čistý zisk 2,91 miliardy korun. To představuje v meziročním srovnání nárůst o 27 procent. Tržby společnosti, kterou ovládá polská ropná firma PKN Orlen, se zvýšily o osm procent na 71,81 miliardy korun. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Analytici růst zisku Unipetrolu očekávali, protože po 20procentním poklesu cen ropy ze srpnových rekordů se zlepšily petrochemické marže. Detailní údaje oznámí společnost na dnešní tiskové konferenci ve 12:00.

PKN Orlen vlastní v Unipetrolu podíl 63 procent. Většinový podíl získala polská společnost v privatizaci v roce 2004. Její vstup do Unipetrolu vyšetřují polští státní zástupci kvůli podezření z korupce.

K významným firmám skupiny Unipetrol patří společnosti Chemopetrol, Česká rafinérská, Benzina, Paramo a Unipetrol Rafinérie. Spolanu firma prodala polské chemičce Anwil, která rovněž patří do skupiny PKN Orlen. Do konce roku by se měl uskutečnit prodej i kralupského Kaučuku.
Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat