Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Získejte originální zvuky pro mobilní telefony a počítače. Přímo od NASA

Média

  6:37
WASHINGTON - Neobvyklé zvuky a výroky spojené s výzkumem vesmíru nabízí jako znělky a signály pro mobily a počítače astrologických nadšenců americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Stáhnout si je může každý.
Ilustrační foto Mezinárodní vesmírné stanice

Ilustrační foto Mezinárodní vesmírné stanice foto: NASA/AP

Audiosoubory ve formátu mp3 nebo m4r, který je určen pro iPhony, lze stáhnout přímo z webových stránek vesmírné agentury.

Zájemcům může například ohlásit příchozí hovor památná věta, kterou pronesl astronaut Neil Armstrong poté, co jako první člověk vstoupil na Měsíc: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“ Ke stejnému účelu může posloužit i hřmot startující rakety, který by otrlejším mohl i ráno oznamovat, že je čas vstávat.

Houstone, máme problém

Nebo počítač může při chybě uživatele zlověstně oznámit: „Houston, we’ve had a problem.“ V roce 1970 tímto sdělením posádka Apolla 13 naznačila základně na Zemi, že se dostala do vážných technických potíží.

V široké nabídce je kupříkladu i pípání ruského sputniku nebo zvuk mezihvězdného plazmatu či blýskání na Jupiteru zachycený sondou Voyager. Jsou v ní i zvukové „úlovky“ sondy Cassini pocházející od planety Saturn a jejího měsíce Enceladu.

Autoři: ,