Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Živnostenské paušály se omezí částkou dva miliony

Ekonomika

  18:45
PRAHA - Vládní koalice se domluvila na omezení všech typů výdajových paušálů. Půjde o částku dva miliony korun, nově tedy budou omezeny i paušály ve výši 80 procent. Naopak se nebude nic měnit na nastavení daňových slev. Bude tedy možné nadále u živnostníků s paušály využívat slevu na poplatníka. Naopak nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) foto: MAFRA - František Vlček

Po setkání s předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karlem Havlíčkem to řekl ministr financí Andrej Babiš.

Měla by růst daňová sleva na děti

V následujících třech letech by měla postupně růst daňová sleva na druhé a další dítě. O konkrétním zvýšení slevy bude jednat příští úterý dopoledne koaliční rada.

Zatímco ministerstvo financí navrhuje zvýšení daňové slevy o 100 korun měsíčně na druhé a další dítě, koaliční lidovci podle jejich místopředsedy Jana Bartoška navrhují v tříletém horizontu postupný růst slevy na druhé dítě až o 500 korun proti současnému stavu. Na třetí a další dítě by pak podle lidovců měla sleva postupně růst a v roce 2017 by měla být o 900 Kč vyšší. Nyní si mohou lidé na každého potomka odečíst 1117 Kč měsíčně.

Premiér Sobotka uvedl, že zvýšení slev na děti je ukotveno i v koaliční smlouvě. "Líbí se nám ten princip, ale limitem je případný výpadek v rozpočtu, který může být až stovky milionů korun," uvedl Sobotka.

Ministerstvo financí původně navrhovalo tzv. zastropovat pouze 60procentní paušál. Zároveň navrhovalo, že by živnostníci využívající paušály nemohli využít daňovou slevu na poplatníka. Na druhou stranu původní návrh z dílny ministerstva navracel živnostníkům využívajícím paušál daňové zvýhodnění na manželku a na děti.

"Po dnešní vládě jsme měli koaliční radu, kde jsme řešili situaci ohledně živnostníků. Ten pracovní návrh, který MF dalo do připomínkového řízení, nebyl konzultován s koalicí ani vládou. Bylo to unáhlené. Vedli jsme o tom debatu na koaliční radě a domluvili jsme se, že navrhneme zastropování všech paušálů a vše ostatní se nezmění," uvedl Babiš. Státní rozpočet by zavedením limitů u 60procentního paušálu měl podle něj získat zhruba 500 milionů korun.

Pro nás je nový návrh akceptovatelný. Bude tak možné využívat daňové zvýhodnění na poplatníka," uvedl Havlíček. Zároveň uvedl, že kvůli změně tak nebude moci využít paušál zhruba 2000 podnikatelů. Celkově podle něj paušály využívá zhruba 530.000 z celkového přibližně jednoho milionu živnostníků.

Babiš dále uvedl, že návrh ministerstva nadále počítá se znovuzavedením daňové slevy na poplatníka u pracujících důchodců.

Aktuální výše paušálů podle druhů příjmů:

- 80 % z příjmů ze zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství.

- 80 % z příjmů ze živností řemeslných.

- 60 % z příjmů u ostatních živností.

- 40 % z příjmů podle zvláštních předpisů, nezávislých povolání a z autorských práv. Maximálně lze odečíst 800 000 korun (tomu odpovídá příjem 2 000 000 korun). K příjmům přesahujícím tento limit se při použití paušálu již žádné výdaje neuplatní.

- 30 % z příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku. Maximálně lze odečíst 600 000 korun (tomu odpovídá příjem 2 000 000 korun).

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat