Středa 11. září 2024, svátek má Denisa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Živnostníky zachraňují splátkové firmy

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Pětačtyřicetiletý Antonín Komárek má menší stavební firmu s pěti zaměstnanci. Kromě jejich výplaty musí mít i na několik splátek u bank. Ne všichni jeho zákazníci ale platí faktury včas, a tak se Komárek dostal se splátkami do skluzu. Teď potřebuje nový stroj za 350 tisíc korun a banka mu kvůli pozdnímu splácení nechce půjčit.

Navrhované změny mají pomoci především začínajícím živnostníkům a podnikatelům. foto: Pavel WellnerLidové noviny

 „Budu si muset půjčit u nějaké nebankovní firmy, i když nabízí proti bance vyšší úroky,“ říká Komárek a dodává, že jen doufá, že mu alespoň někdo z dlužníků zaplatí, aby úvěr mohl splatit. V podobné situaci jako on se ocitá stále víc menších a středních tuzemských firem.

Ty se stále častěji stávají klienty nebankovních úvěrových firem. A to i přesto, že jejich úroky jdou často i do několika desítek procent. „Objem úvěrů loni meziročně narostl dvojnásobně. Většina klientů byla z řad podnikatelů,“ potvrzuje mluvčí spořitelního a úvěrového družstva Akcenta Jan Vlček.

ČTĚTE TAKÉ:

Větší zájem živnostníků o půjčky splátkových firem přitom není dán neochotou bank financovat byznys. České banky podle svých slov úvěry podnikatelům normálně poskytují. Potíž je v tom, že drobný podnikatel další úvěr nedostane, pokud nezvládá splácet své předchozí závazky. A to se děje stále častěji.

Poskytovatelé úvěrů se shodují, že počet podnikatelských úvěrů loni proti roku 2010 vzrostl průměrně o 30 procent a jen během prvních dvou měsíců letošního roku je poptávka živnostníků po úvěrech téměř trojnásobná.

INFOGRAFIKA: Nebankovní úvěry podnikům

úvěry

U některých nebankovních firem tak tvoří firmy nebo živnostníci už polovinu všech zákazníků. „Dříve si u nás půjčovalo 25 až 30 procent firemních zákazníků, dnes ale podíl podnikatelů stoupl k 50 procentům,“ potvrzuje majitel úvěrové společnosti Bez banky Aleš Budín.

„Na pět soukromých zájemců o úvěr už připadají čtyři firemní zájemci,“ potvrzuje LN zaměstnanec jedné z úvěrových firem, který si nepřeje být jmenován s tím, že tato čísla jsou obchodním tajemstvím. „Podnikatelé si obvykle půjčují stovky tisíc korun a peníze chtějí nejčastěji na nákup nových pracovních nástrojů, na financování nájmů, ale stává se, že z úvěru nějakou dobu financují i platy zaměstnanců,“ dodává zdroj LN.

To potvrzují i samotní živnostníci. „Když nezaplatí včas jeden zákazník, nějak se to zvládne, když se s placením opozdí čtyři, je to horší,“ říká Martin Nekuda ze severních Čech, který má truhlářskou firmu. I on si musel vzít úvěr u nebankovní firmy, a to právě na platy svých tří zaměstnanců. „Úvěr jsem sice zaplatil, jakmile mi zaplatili dlužníci, kdyby se ale cokoliv stalo, například se stroji nebo s auty, budu si muset vzít další. Je to takový kolotoč,“ dodává.

Lídři na trhu splátkových firem, jako jsou Cetelem nebo Home Credit, nechtějí podíl živnostníků či firem komentovat. Nejkonkrétnější byl další velký hráč na trhu, Provident Financial. „Z naší zkušenosti odhadujeme, že počet živnostníků mezi našimi zákazníky je 10 až 15 procent,“ uvedl mluvčí společnosti Ondřej Holoubek. Firma prý nerozlišuje mezi živnostníkem a soukromým občanem.

Za problémy živnostníků může hlavně zhoršující se ekonomická situace. Firmy totiž nemají žádné finanční rezervy, ze kterých by mohly financovat případné peněžní výpadky, a prodej zboží pro konečné spotřebitele se navíc letos podle Asociace malých a středních firem podstatně snížil, v některých oblastech až o 60 procent.

Druhým důvodem je špatná platební morálka zákazníků. S tou se podle asociace setkalo už 94 procent firem a právě kvůli ní stále častěji nestíhají splácet své závazky včas.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!