Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Život rodiny zdraží o 6 tisíc. Zaplatíte víc za jídlo i dovolenou

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Více peněz na běžné výdaje. Přesně na to se musí připravit tuzemské domácnosti. Hluboko do peněženek si sáhnou všichni. A ne pro malou částku. Běžné čtyřčlenné rodině zdraží život o více než 11 tisíc korun. Zhruba pět tisíc naopak ušetří na levnější elektřině.
Rodinný rozpočet- ilustrační foto

Rodinný rozpočet- ilustrační foto foto: MAFRA - Tomáš Krist

Za zdražování může hlavně snaha centrální banky uměle oslabit tuzemskou měnu. Například benzin a nafta právě kvůli intervenci ČNB zdražily o 50 až 80 haléřů za litr.

LN vymyslely modelový příklad rodiny průměrné čtyřčlenné rodiny Čechových. Ta ročně projede zhruba 12 tisíc kilometrů. Kdyby Česká národní banka nezahájila intervenci, vyšel by je litr benzinu podle dat společnosti CCS na 35,40 koruny.

Klikněte pro zvětšení.

Za rok by tak Čechovi ve své Škodě Fabia 1,4, která má průměrnou spotřebu sedm litrů na sto kilometrů, projeli 29 736 korun. Po zásahu centrálních bankéřů však benzin zdražil a momentálně vyjde na 36,14 koruny za litr. Za stejný počet najetých kilometrů tak Čechovi zaplatí o 620 korun víc.

Dražší benzin, voda i pojištění

A benzin zdaleka není to jediné, co podraží. Několik stovek korun navíc budou muset domácnosti do svého účtu započítat i na vodném a stočném. Například rodina Čechových průměrně spotřebuje na 140 tisíc litrů vody za rok. Dosud za ně zaplatila 15 tisíc korun, už příští rok ale budou její náklady na pitnou vodu o zhruba 400 korun vyšší.

Za zdražení kohoutkové vody sice nemůže centrální banka, ceny ale vodohospodáři zvednou kvůli vyšším nákladům na čištění a na opravy kanalizační a vodovodní sítě a kvůli stále klesající spotřebě.

Klikněte pro zvětšení.

Centrální banka pak nemůže ani za dražší povinné ručení. Jeho ceny se zvednou od příštího roku o zhruba 10 až 15 procent. A důvod? Nový občanský zákoník, který zruší tabulky pro vyplácení škody na životě a zdraví. V praxi to znamená jediné – částky za bolestné nebo škodu na životě budou několikanásobně vyšší než dosud a pojišťovny tyto náklady promítnou do cen pojistek.

Rodina Čechova, která za svou fabii dosud platila na povinném ručení a havarijní pojistce zhruba 4,5 tisíce korun za rok, musí proto počítat s tím, že ji v příštím roce povinné ručení vyjde o zhruba 550 korun dráž.

Klikněte pro zvětšení.

Dalších 250 korun ročně navíc si pak připlatí za pojištění majetku a životní pojistky dvou dospělých. Na vrub intervence naopak může rodina Čechových přičíst nejvyšší částku, kterou proti letošnímu roku bude muset ten příští zaplatit – za dovolenou.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosud totiž dva dospělé a dvě děti vyšla desetidenní dovolená u moře s all inclusive na zhruba 50 tisíc korun. Většina tuzemských cestovních kanceláří ale už před několika týdny oznámila, že ceny zájezdů půjdou nahoru minimálně o deset procent. Pokud tedy pojede modelová rodina LN k moři i příští rok, musí počítat s tím, že je zájezd vyjde o nejméně pět tisíc dráž.

V případě dovolené jde ale o položku, kterou může domácnost bez problémů vynechat, co ale rodina Čechových bude muset zaplatit, jsou potraviny. I ty vyjdou příští rok o tisíce korun dráž.

O tisíce korun více zaplatí Češi za potraviny

Měsíčně průměrná čtyřčlenná domácnost nakoupí jídlo a nápoje za zhruba šest tisíc korun. Roční náklady je tak dosud vyšly na 72 tisíc korun, už příští rok si ale za stejné nákupy připlatí více než 3,5 tisíce navíc. Kvůli intervenci centrální banky totiž už za pár týdnů půjdou nahoru ceny dovozových potravin, například vepřového masa, sýrů, brambor a další suroviny.

Ceny navíc podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby budou zvedat i tuzemští zemědělci, kterým vzrostou náklady například na pohonné hmoty nebo krmivo. A je pravděpodobné, že výrazně dražší bude během příštího roku i elektronika.

ČTĚTE TAKÉ:

Obchodníci ji totiž nakupují převážně v zahraničí a kvůli oslabené koruně tak ceny porostou o zhruba osm procent. Pokud tak rodina Čechových bude potřebovat novou pračku, proti letošnímu roku za ni zaplatí místo průměrných osmi tisíc o více než šest stovek víc. Ještě dražší pak budou například počítače nebo notebooky.

Zdražování ale domácnostem alespoň mírně vynahradí ceny elektřiny. Energetické firmy totiž sníží ceny o zhruba 15 až 20 procent a Češi tak podle druhu spotřeby mohou ušetřit až tisíce korun.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat