Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlaté časy operátorů končí. Telefónica i T-Mobile propustí stovky zaměstnanců

Ekonomika

  14:56
PRAHA - Trh se mění a my musíme šetřit, připouštějí dříve silní mobilní operátoři, kteří se v posledních dnech pustili do ostrého konkurenčního boje. T-Mobile letos v rámci úsporných opatření propustí 200 zaměstnanců a o práci letos přijde také desetina zaměstnanců konkurenční Telefóniky. Vodafone tvrdí, že žádné snižování stavu nechystá.

Sídlo Telefóniky O2 na pražském Žižkově. foto: ČTK

Kterých pozic se snížení stavu týká, zatím vedení T-Mobile nerozhodlo, tlak na efektivitu je ale podle mluvčí společnosti Martiny Kemrové součástí dlouhodobé strategie firmy.

Zisky klesají

T-Mobilu v letošním prvním čtvrtletí klesl provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů meziročně o 14,3 procenta na 2,65 miliardy korun. Tržby se snížily o téměř desetinu na 5,8 miliardy korun.

Počet zákazníků využívajících služby T-Mobile se ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvýšil o čtyři procenta na téměř 5,6 milionu.

Také provozní zisk Telefóniky během prvních třech měsíců meziročně spadl téměř o 14 procent na zhruba čtyři a čtvrt miliardy korun.

Počet zákazníků mobilních služeb firmě přitom vzrostl, přibylo více než 78 tisíc zákazníků.

„Snažíme se mimo jiné o průběžné snižování interních nákladů včetně personálních a zaměření pouze na ty činnosti, které jsou relevantní pro zákazníky. To s sebou nese i úspory v počtu zaměstnanců,“ uvedla Kemrová.

Společnost podle ní nyní zaměstnává asi 2600 lidí. „Působíme na nasyceném trhu, kde se příjmy operátorů kontinuálně snižují, přičemž očekávání našich akcionářů jsou vysoká,“ dodává mluvčí.

Propouštění letos čeká také asi desetinu zaměstnanců konkurenční Telefóniky. „Není žádným tajemstvím, že telekomunikační trh se mění a my na to musíme reagovat, a to i v oblasti snižování nákladů,“ uvedl Ctibor Jappel z Telefóniky, jež letos pokračuje v dlouhodobém programu restrukturalizace.

„V letošním roce by se tyto organizační změny měly dotknout přibližně deseti procent zaměstnanců napříč celou společností,“ uvedl Jappel.

ČTĚTE TAKÉ:

Vzhledem k aktuálnímu počtu zaměstnanců by tak o práci mělo přijít více než 500 lidí. Všem, kteří odcházejí z těchto důvodů, je určeno odstupné podle platné kolektivní smlouvy, tedy tří až třináctinásobek průměrné mzdy.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Mohlo by vás zajímat