Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Drahé zlato zvedlo cenu olympijských medailí na rekordní úroveň

Kanoista Martin Fuksa suverénním způsobem vybojoval zlato. Ve finále na 1000 metrů vedl od začátku do konce, vyhrál nejrychlejším časem olympijské historie. (9. srpna 2024) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Měřeno cenou samotného kovu, získali letošní olympijští vítězové v Paříži nejdražší zlaté medaile všech dob. Zlata je v nich sice jen šest gramů, ale vzhledem k tomu, že se na burzách obchoduje za rekordní sumy, je nejvyšší i „surovinová“ cena medaile. Oněch šest gramů zlata v každé z nich vyjde v přepočtu na 10 861 korun.
  16:23

Složení každé zlaté olympijské medaile určují regule Mezinárodního olympijského výboru. Zlato samotné je určené jen k pozlacení, většinu každé medaile pro olympijského šampiona tvoří stříbro o čistotě nejméně 92,5 procenta. Pokud se zohlední i jeho cena, jsou v každé letošní medaili pro vítěze olympijských klání kovy za více než 900 dolarů, tedy asi 20 700 korun, píše agentura Bloomberg.

Pro olympijské hry v Paříži vzniklo celkem 5 084 medailí. Každá má v průměru 8,5 centimetru. Váha zlaté medaile vychází na 529 gramů, stříbrná je o 4 gramy lehčí a bronzová váží 455 gramů.

Cena zlata se nyní na burzách pohybuje okolo historických maxim, den po skončení olympiády se podle webu Kurzy.cz pohybovala na 2 450 dolarech za troyskou unci. Stříbro zatím na rekordní hodnoty z konce roku 2011 (skoro 48 dolarů za unci) nedosahuje, přesto se i jeho cena na trzích v posledních měsících zvyšuje. Momentálně jedna unce stříbra vychází na necelých 28 amerických dolarů (asi 640 korun).

Cena kovů na trzích v posledních týdnech roste zejména kvůli obrovské poptávce centrálních bank. Mezi velké zákazníky se řadí i Česká národní banka, která podle oficiálních statistik během letošního druhého čtvrtletí nakoupila téměř šest tun zlata. Z údajů centrální banky o struktuře devizových rezerv vyplývá, že za posledních 12 měsíců se zlaté rezervy ČNB více než zdvojnásobily. Na konci pololetí dosáhlo množství zlata v rezervách centrální banky 1,334 milionu troyských uncí, což odpovídá 41,49 tuny.

O zlato mají stále větší zájem i maloobchodníci v Číně a pro další týdny se rovněž očekává vyšší poptávka po zlatu kvůli předpokládanému uvolnění měnové politiky ve Spojených státech amerických.

Vybavené byty i krávy

Cena materiálu letošních zlatých olympijských medailí je podle Bloombergu nejvyšší v historii i po očištění o inflaci. Sportovci však zpravidla své medaile neprodávají. Finančně jsou pro ně mnohem zajímavější dary a odměny od olympijských výborů. Po světě se úspěšní sportovci mohou navíc těšit nejen z finančních odměn, ale také třeba z osvobození od vojenské služby nebo z materiálních darů. V některých státech obdrží úspěšní olympionici třeba krávy.

Příkladem je první mužský zlatý medailista z Filipín, kterým se v Paříži stal Carlos Yulo. Čtyřiadvacetiletý gymnasta se po návratu dočkal plně vybaveného bytu plus doživotní bezplatné kolonoskopie.

Pokud už nějaká medaile na trh doputuje, prodává se za částky, které se od ceny samotných vzácných kovů neodvíjejí. Příkladem může být zlatá medaile olympionika Jesseho Owense z Berlína roku 1936. Tato olympiáda se do historie zapsala snahami Adolfa Hitlera a jeho spolupracovníků o demonstraci árijské rasové nadřazenosti. Zlatá medaile Owense se nedávno prodala v dražbě za zhruba 1,5 milionu amerických dolarů (asi 34,5 milionu korun), uzavírá Bloomberg.

Autor: