Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zlato pro Čechy nikdy nebylo dražší. Expert: K růstu přispěly centrální banky, Polsko doslova šokovalo trhy

Ekonomika

  20:13
Minulý týden dosáhla cena jedné troyské unce zlata (31,1 gramu) na londýnské burze LBMA 1500 dolarů. „V korunách se tak přiblížila hranici 35 tisíc korun, což znamená, že pro Čechy nikdy v historii nebylo zlato dražší,“ říká David Marášek, šéf společnosti Zlato, která se zabývá prodejem investičního zlata.

Zlato (ilustrační). foto: Reuters

Zlato se dostalo na historický rekord nejen v české měně. Podle serveru zerohedge.com je aktuálně na rekordu celkem v 73 světových měnách. „Když zůstaneme u korun, tak se to týká například Norů a Švédů. Nejdražší v historii je zlato v jejich měnách také pro Rusy, Kanaďany, Australany nebo Novozélanďany,“ říká Marášek s tím, že v eurech je unce zlata od historického rekordu vzdálena o zhruba tři procenta.

Itálie zvažuje použít zlaté rezervy na zaplnění mezer v rozpočtu

Podle Davida Maráška ke vzrůstu ceny zlata, které za necelý rok posílilo na jedné unci o více než 300 dolarů, přispěly svými kroky centrální banky – především americký Fed a Evropská centrální banka – strategií snižování úrokových sazeb a stimulací ekonomiky tištěním peněz. Navíc se Evropě a ve světě objevila naráz celá řada faktorů, díky nimž zlato začíná vypadat pro investory zajímavě.

K růstu ceny přispěly i jeho nákupy samotnými centrálními bankami, připomíná Marášek více než 350 tun vzácného kovu, které do svých sejfů loni centrální banky nakoupily. Mimo Ruska a Číny, které v posledních letech nakupují kontinuálně, se přidali velmi nečekaní kupci, především Maďarsko a Polsko. To letos podle Maráška doslova šokovalo trhy oznámením, že během první poloviny letošního roku nakoupilo dalších 100 tun zlata.

Nemůže mít záporný výnos

„Ve světě je dnes na 13 bilionů amerických dolarů ve vládních dluhopisech s negativním výnosem. To je pro finanční svět velmi nebezpečná situace,“ varuje Marášek. Investoři u zhruba třetiny vládních bondů se musejí smířit s tím, že budou platit za to, že své peníze půjčí. „Třeba v případě německých dluhopisů máte garantovanou ztrátu půl procenta ročně na dobu přes deset let, podobná situace je v Japonsku,“ doplňuje.

Velké zahraniční fondy, které podle Maráška v minulých letech zlato sledovaly s neskrývaným despektem, si začaly uvědomovat, že investičních aktiv, která by byla atraktivní, podhodnocená a současně nabízela ochranu i zhodnocení, je velmi málo. A že fyzické zlato je jedním z nich. „Zlato sice nenese žádný kladný výnos, ale nemůže mít ani záporný,“ uzavírá David Marášek.

Autor: