Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlínská policie obvinila novináře Přibila z pomluvy, hrozí mu dva roky

Média

  14:51aktualizováno  17:08
PRAHA - Zlínští policisté obvinili z pomluvy jednačtyřicetiletého novináře z Prahy. Podle České televize jde o bývalého redaktora Mladé fronty Dnes Marka Přibila. Loni 3. června uvedl podle policie v celostátním deníku nepravdivé informace. Týkaly se zlínského sociálnědemokratického zastupitele Romana Vaigela, který v té době působil i jako poradce ministra vnitra.

Marek Přibil čelí obvinění z pomluvy. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Článek zpochybnil Vaigelovo středoškolské vzdělání. Novináři hrozí v případě uznání viny až dva roky vězení nebo zákaz činnosti, řekla ve středu zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Pražští policisté objasnili vraždu z roku 1984, pachatel se přiznal. Nic mu nehrozí, případ je promlčený

Přibil považuje obvinění za účelové. „Článek byl o tom, že na ministerstvu vnitra skončili tři poradci, což ministerstvo vnitra potvrdilo. V závěru článku bylo uvedeno, že na jednoho z těch poradců, konkrétně pana Vaigela, podala sociální demokratka Marcela Vlasáková dvě trestní oznámení kvůli tomu, že údajně padělal své maturitní vysvědčení,“ řekl Přibil. „V článku byla citace pana Vaigela, že trestní oznámení bylo odloženo a že to je nesmysl,“ dodal Přibil.

Myslí si, že byl obviněn účelově proto, aby musel hradit náklady za advokáta, který by se měl účastnit výslechů svědků ve Zlíně. „Kdosi asi touží, abych jezdil teď často do Zlína na výslechy,“ uvedl Přibil.

Policie označila informace z článku za lživé

Z článku vyplývá, že Vlasáková obvinila svého kolegu Vaigela, že si koupil vysvědčení z dnes již neexistující střední školy v Brně. Podala na něj proto trestní oznámení.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) následně vyřadil Vaigela z týmu svých poradců. Policie však podle mluvčí Kozumplíkové po ročním pátrání a vyhodnocování důkazů, jako byly telefonické hovory, sms či e-mailové zprávy, vyloučila, že by zdrojem novinářových informací byla Vlasáková. Informace v článku policie označila za lživé.

Přibil se podle Kozumplíkové hájil tím, že informaci o Vaigelově nedokončeném středoškolském vzdělání získal od Vlasákové, kterou ve článku citoval.

Jde o první případ, kdy policisté ve Zlíně obvinili novináře pro trestný čin pomluvy. Další možné způsobené škody policisté zjišťují. Inkriminovaný článek publikovala jak tištěná, tak internetová média. Text podle policie poškodil Vaigelovu pověst.

ČTK se pokusila Vaigela kontaktovat s žádostí o vyjádření, politik však nezvedá telefon. Předseda Okresního výkonného výboru ČSSD ve Zlíně Tomáš Šenkeřík řekl, že Vlasáková už několik let není členkou strany.

Mladá fronta DNES Přibila propustila poté, co byly na internetu zveřejněny nahrávky mezi ním a tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Na audiozáznamech, které vyhrotily napjatou situaci ve vládní koalici, mluví Babiš s Přibilem o připravovaných článcích o politických rivalech.

Autor: