Názory na to, zda jde o krok správným krokem, se liší nejen napříč politickým spektrem, ale i mezi právníky.
Infografika |
"Jsem hluboce přesvědčen o tom, že tento zákon přináší pro naše podnikatele mnoho pozitivních věcí," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, z jehož dílny návrh pochází. Nově by tak smluvní právo mělo být jak pro firmy, tak pro lidi definováno občanským zákoníkem. Specifika, která se týkají pouze právnických osob, bude upravovat zákon o obchodních korporacích.
"Zpočátku může být složité zorientovat se mezi občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích," řekl Jan Spáčil, partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark. Podle něj totiž bude lidem činit potíže dohledat, který zákon upravuje určité činnosti.
Například v otázce povinností a ručení orgánů obchodních společností si po roce 2013 lidé nevystačí se zákonem o obchodních korporacích, ale budou muset konzultovat i občanský zákoník. Doposud vše upravoval jen obchodní zákoník.
Jednoduší založení s. r. o.
Mezi hlavní změny, které návrh přináší, patří zjednodušení zakládání společností s ručením omezeným. Nově na tento krok bude stačit základní kapitál ve výši jedné koruny, doposud musel podnikatel složit 200 tisíc korun.
Čtěte také: |
Toto kritizuje například Jeroným Tejc, stínový ministr vnitra za ČSSD. "Návrh nejen zachovává akcie na majitele, ale dokonce rozšiřuje možnost zakládání s. r. o. tak, že již nebude nutné skládat žádný kapitál," řekl Tejc. Podle něj se tímto snižuje odpovědnost podnikatelů.
"Již v dnešní době základní kapitál nepředstavuje pro věřitele žádnou garanci a jeho výše stejně nemá žádnou vypovídací hodnotu ohledně schopnosti společnosti hradit své závazky," upozornil Spáčil.
Větší odpovědnost
Navíc návrh podle ministra Pospíšila v jiné části posiluje odpovědnost členů statutárních orgánů za hospodaření firmy. Nově totiž ručí celým svým majetkem, ale jen za určitých okolností. "Tedy pokud věděli nebo měli a mohli vědět, že společnosti hrozí úpadek, a v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinili vše potřebné a rozumně předpokladatelné, aby úpadek odvrátili," vysvětlil Spáčil.
V případě sporu bude na posouzení soudu, zda členové statutárního orgánu jednali s péčí řádného hospodáře, či ne. Řada kritiků i z řad právníků poukazuje na to, že návrh zákona o obchodních korporacích zavádí řadu nových principů a pojmů, jejichž praktický význam bude muset vyjasnit až soudní praxe či další novely.
"Věřím ale, že krátkodobá nevýhoda bude z dlouhodobého hlediska nahrazena stabilním a kvalitním kodexem, který české podnikatelské prostředí určitě potřebuje," dodal Spáčil.