Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza zmizelé nafty: německá firma žehlí průšvih, odstavila české manažery

Evropa

  6:00
PRAHA/KRAILING - Manažeři německé firmy Viktoriagruppe se začali intenzivně zabývat průšvihem své české pobočky. Ta pro stát ochraňuje nouzové zásoby nafty. Z jejích zásobníků ale zmizely miliony litrů tohoto paliva a navíc dluží stamiliony korun na daních. Pro začátek Němci odstavili od jednání své české manažery.

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické suroviny. Ilustrační foto. foto: Archiv SSHRLidovky.cz

Zdá se, jako by šéfové německé firmy ani netušili, co jejich čeští podřízení dělají. Přitom už deset let má tuzemská pobočka Viktoriagruppe na starosti část českých naftových rezerv. Jejich počínání si Němci “všimli“ až ve chvíli, kdy se v souvislosti s touto zakázkou objevil velký skandál.

Na konci září zjistili kontroloři Správy státních hmotných rezerv (SSHR), že v německém skladu Viktoriagruppe chybí pět milionů litrů nafty. Zároveň čeští manažeři připustili, že státu dluží na daních a dalších pohledávkách kolem 350 milionů korun. Před týdnem začal stát v důsledku posledních událostí, podle Aktuálně.cz, pro jistotu stěhovat svoji naftu do jiných skladů.

PSALI JSME:

První zřetelnou reakcí německého managementu Viktoriagruppe bylo odstavení českých zástupců firmy od krizových vyjednávání s českým státem. Minulý čtvrtek už se správci rezerv jednalo pouze zástupci nejvyššího vedení firmy v čele s předsedou dozorčí rady Christophem Hoenningem.

Tématem byl odvoz nafty z českých skladů společnosti Viktoriagruppe, dluhy a také výsledky zmíněné kontroly zásobníků v německém Krailingu.

„Když členové vedení přijeli, měli jsme krátkou poradu. Řekli, že chtějí věc řešit na vyšší úrovni, protože my jsme jen organizační složka čili odštěpný závod. Orgány společnosti chtějí v tuto chvíli jednat samy,“ řekl serveru Lidovky.cz jednatel české Viktoriagruppe Lubomír Novotný.

Zásobníky firmy Mero, v nichž SSHR skladuje zásoby ropy. Ilustrační foto.

Jde o manažera, který s českým státem jedná už řadu let a je podepsaný i pod většinou dodatků ke smlouvě o ochraňování státní nafty z roku 2004.

Novotný také například nedávno v rozhovoru pro Lidovky.cz zpochybnil, že by ve skladech Viktoriagruppe v německém Krailingu chybělo pět milionů litrů nafty. Tvrdil, že jde o chybu měření. Nyní ale dostal manažer Novotný pokyn, aby k problémům se státní naftou mlčel. Odstavený se necítí, ale připouští, že není úplně jasno, jaké má kdo nyní pravomoci.

„Smluvní partner pro český stát je Viktoriagruppe jako společnost, já jednám za odštěpný závod, ale pořád jsou mými nadřízenými orgány představenstvo a dozorčí rada. Nyní si vyjasňují právníci, jak je to s tím, kdo je vlastně partner, kdo s kým má jednat,“ popsal Novotný.

Výraznou změnu potvrdili i zástupci Správy státních hmotných rezerv. „Můžeme potvrdit, že pan Novotný se posledního jednání nezúčastnil. Za společnost Viktoriagruppe AG jednal předseda dozorčí rady. Další schůzka ještě nebyla ze strany Viktoriagruppe potvrzená, ale očekáváme, že proběhne nejpozději do týdne,“ uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

HLÍDAČI ČESKÉ NAFTY

  • Pro Správu státních hmotných rezerv Viktoriagruppe už deset let zajišťuje skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace. Zásoby uložené u Viktoriagruppe jsou zhruba na dva a půl dne. To znamená, že i bez nich Česko splňuje nařízení EU držet zásoby minimálněna 90 dní.
  • Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Další tři sklady má v Česku.
  • Správci rezerv přišli v červenci na to, že v Krailingu chybí 700 tisíc litrů nafty. Viktoriagruppe tehdy za tuto nesrovnalost zaplatila půlmilionovou pokutu a zásoby doplnila na požadované množství.
  • Poslední česká inspekce z konce září (v pořadí už třetí) odhalila, že v zásobnících chybí minimálně pět milionů litrů nafty.
Autor: