Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zmizí ‚barabizny‘ ze sousedství? Obce dostanou dotace na demolice

Ekonomika

  14:30
PRAHA - Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu vyhlásilo dotaci na demolice chátrajících budov, které sloužily pro bydlení, rekreaci nebo jako ubytovací zařízení. Na příští rok na ně má stát připraveno víc než 100 milionů korun. Žádat o peníze mohou obce se sociálně vyloučenými lokalitami.

Ilustrační foto. foto: Alexandr Bílek

Obce mohou získat 300 tisíc až pět milionů korun, stát zaplatí až 80 procent nákladů na demolici. Čerpání peněz může být rozloženo do dvou let. Žádosti mohou radnice podávat od dneška do pátku 30. prosince.

Podmínkou dotace je následná revitalizace prostoru, který demolicí vznikne. Na pozemku může obec také postavit objekt, který nebude sloužit sociálnímu bydlení, například školu, komunitní centrum nebo sportovní zařízení.

Kam uložit peníze? Nenápadným hitem jsou pole, jejich ceny rekordně rostou

Cílem programu je připravit území tak, aby jej bylo možné využít v rozvoji obce a zamezit tak vzniku oblastí se sociální segregací.

„Nově je oprávněným žadatelem i obec spadající do správního obvodu obce s rozšířenou působností, kde se nachází sociálně vyloučená lokalita. Reagujeme tím na to, že ohniska sociálních problémů mohou zasáhnout i širší region,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

V národních dotacích má ministerstvo pro místní rozvoj na příští rok připraveno celkem 1,08 miliardy korun, zhruba o 200 milionů méně než pro letošek. Nejvíce půjde na podporu bydlení pro sociálně ohrožené skupiny, 411 milionů korun.

Jde například o komunitní byty pro seniory nebo startovací byty pro děti z dětských domovů. Dalších 250 milionů je určeno na rekonstrukce a opravy silnic druhé a třetí třídy v obcích do tří tisíc obyvatel.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat