Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znají se od dětství, teď mu poradil, kde získat peníze na byt

Ekonomika

  5:00 – ADVERTORIAL
Postavit se na vlastní nohy, začít bydlet ve svém a také si dobře pojistit svůj majetek. To byl plán grafika Jakuba Sýkory. Z výhodné hypotéky pořídil a opravil byt pražských Vršovicích. Záda ve finančním světě mu kryl jeho kamarád a finanční poradce Partners Vladimír Weiss.

Jakub Sýkora a poradce Vladimír Weiss foto: Pavel PechoušekLidovky.cz

Advertorial

Šestadvacetiletý grafik a designér Jakub Sýkora a o čtyři roky starší finanční poradce společnosti Partners Vladimír Weiss se spolu znají už od mládí. Hráli spolu fotbal ze pražskou Duklu a následně i za klub Aritma Praha. Dlouholetí kamarádi dnes oba bydlí ve Vršovicích, kromě přátelství je pojí také fakt, že Vladimír radí Jakubovi s jeho financemi a s ochranou majetku.

„Vláďův přístup je perfektní. Kdykoliv potřebuji, zavolám mu a během pár minut mi umí poradit, když je můj dotaz složitější, setkáme se a vše probereme. Je zodpovědný a spolupráce je velice profesionální. Nepřekvapilo mě to, vždy byl takový, už na fotbale měl funkci pokladníka,“ směje se Jakub Sýkora.

Jejich spolupráce začala na konci roku 2014, kdy se Jakub rozhodl postavit na vlastní nohy a odstěhovat se od svých rodičů z bytu na pražských Vinohradech. „Máme s rodiči bezvadný vztah, ale už jsem cítil, že potřebuji to svoje,“ začíná s vyprávěním. Nejprve s hledáním příliš nespěchal, spíš si „oťukával“, jestli na koupi vůbec dosáhne, jak vysoké budou splátky. Když se ale seznámil s o dva roky mladší Evelyn, šlo vše najednou jako na drátkách. Jeho hlavní požadavek byl, že se nechce stěhovat za Prahu a rád by zůstal v širším centru města, nejlépe v lokalitách Vršovice, Malešice, Jarov nebo Strašnice.

Vloni nakonec koupil za 2,9 milionu korun byt v činžovním domě ve Vršovicích a také hned začal s rekonstrukcí. V dnešních dnech je rekonstrukce ve finální fázi. Byt ho celkově vyšel na více než 3,5 milionu korun. Na splátkách i s pojištěním měsíčně platí přes 11 tisíc korun.

Od začátku jsem přemýšlel, že si koupím starší byt, který si zrekonstruuji ke svému obrazu,“ říká spokojený Jakub. Koupi bytu a náklady na rekonstrukci financoval z deseti procent z vlastních zdrojů, se sháněním nejvhodnějšího hypotečního úvěru mu pomohl Vladimír Weiss. „Jakub je živnostník, což je specifický typ klienta. Vybrali jsme proto banku, která vzhledem k hodnotám v daňovém přiznání umí poskytnout relativně slušný objem úvěru, což by jiné banky nezvládly,“ vysvětluje jisté specifikum hypotéky poradce.

V říjnu Jakub ukončil hrubou etapu opravy bytu a začal konečně bydlet ve svém. Protože ke svým penězům přistupuje zodpovědně a myslí na strýčka příhodu, nechal si od Vladimíra Weisse vypracovat několik variant pojištění svého nového domova. Do bydlení hodně investoval a nechce podcenit jeho ochranu. Podmínkou čerpání hypotéky bylo pojištění nemovitosti, rozhodl se ale také pro pojištění domácnosti a odpovědnosti. „V rámci dané pojišťovny jsme využili nejširší možný tarif. Byt je chráněn před hlavními riziky, jakými jsou mimo jiné vodovodní škody, požár a odcizení či vandalismus. Důležité je pohlídat si pojistné částky a dostatečné limity, což je nejvyšší suma, kterou pojišťovna zaplatí, pokud dojde ke karambolu. Tuto sumu obecně volíme podle velikosti bytu v metrech čtverečních a vybavení domácnosti. Do pojištění vybavení jsme zahrnuli také fakt, že si Jakub svůj nový domov zrekonstruoval ve vyšším standardu, bytová jednotka je prakticky jako nová – od elektřiny přes podlahy až po kuchyňskou linku včetně vestavěných skříní. Jakub se pohybuje v oblasti IT, má tedy doma také drahou elektroniku,“ upřesňuje další parametry pojištění Vladimír Weiss s tím, že volili pojistnou částku ve výši 500 000. Plánovaná výše spoluúčasti na pojištění činí 5000 korun. „K pojištění domácnosti přidáváme pojištění z běžné občanské odpovědnosti, které se lidově říká tzv. pojistka na blbost, protože chrání před škodami, které náhodně způsobíme někomu jinému,“ doplňuje poradce. K pojištění nemovitosti navíc sjednali pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

NástrojÚČELMěsíční PlatbaAktuální Hodnota
Spořicí účetŽelezná rezerva-60 000
Životní pojištěníInvalidita, Pracovní neschopnost, Trvalé následky úrazem, Úmrtí1 050-
Pojištění bytové jednotkyNemovitost, domácnost, odpovědnost238-
Stavební spořeníStřednědobá rezerva1 500150 000
Pravidelná investice (20 let)Dlouhodobá rezerva1 00010 000
Doplňkové penzijní spořeníPenze1 500100 000
Hypoteční úvěrKoupě bytové jednotky10 856-

„S Jakubem máme podchycenou otázku ochrany příjmu, kdy máme železnou finanční rezervu ve výši dvou měsíčních příjmů pro případy možného krátkodobého výpadku příjmu a k tomu pak životní pojištění, které chrání před hlavními zdravotními riziky, které mohou nejvíce zahýbat s rozpočtem, a těmi jsou případy úmrtí, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti,“ vyjmenovává Vladimír Weiss. Část peněz posílá Jakub pravidelně do podílových fondů. „Tvoříme tak dlouhodobou finanční rezervu, pomocí které plánujeme dřívější umoření hypotečního úvěru,“ uzavírá poradce.

Hodnocení ze strany poradce

Nejraději kloubím zábavu s prací. Proto tak rád pracuji se svými přáteli. Jakub je zodpovědný a ví, co chce. O to více jsem rád, že se mu po roce hledání podařilo najít byt jeho snů a že jsem s tím mohl pomoci. Jakub je také velice precizní. Na čem jsme se dohodli, to se obratem stalo. S lidmi podobného ražení je radost cokoli dělat. V Jakubově případě jsme kombinovali dva účely - nákup a rekonstrukce nemovitosti. Tyto záměry mají vždy svá úzká místa. To ale nebyl náš případ. Vše nám šlo jako po másle.

Vladimír Weiss

Vladimír Weiss - poradce Partners

Vladimír Weiss působí jako finanční poradce od roku 2007. V současnosti vede poradenskou kancelář pod hlavičkou Partners, pravidelně publikuje v českých mediích a je jedním z lektorů finanční gramotnosti. Absolvoval magisterský studijní program Ekonomika a management na Vysoké škole ekonomické v Praze a je držitelem certifikátu European Financial Advisor v oblasti finančního poradenství a plánování. Je ženatý, má dva malé syny a mezi jeho koníčky patří sport, finance a osobní rozvoj.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!