Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Známá minerálka Boržomi je na prodej, nabízí ji ale "nepřítel Kremlu"

Ekonomika

  10:32
MOSKVA - Gruzínská minerálka Boržomi, která za sovětských dob bývala neodmyslitelnou součástí ruského jídelníčku, je na prodej. Věhlasná značka by sice byla ozdobou každého velkého ruského portfolia, háček však tkví v tom, že by ji bylo třeba koupit od "nepřítele Kremlu", miliardáře Borise Berezovského, uprchlého do Británie. Píše o tom páteční ruský tisk.
Kohoutková voda - ilustrační foto.

Kohoutková voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Boržomi podle listu Kommersant prodává dosavadní výrobce Borjomi Beverages N.V., hodnota značky se odhaduje na 400 až 500 milionů dolarů (asi 80 až 99 miliard Kč). Mezi zájemci jsou prý velké západní a ruské investiční fondy, jako Standard Capital, Ashmore, Klever, ruský fond RFPI, TPG Capital, AFK Sistema i fond blízký skupině Alfa bankéře Michaila Fridmana.

Vyjádření ohledně zájmu se však zdržely, podobně jako údajní dřívější zájemci Coca Cola, PepsiCo, Nestle či Danone.

Zákaz hygienika

Borjomi Beverages své výsledky nezveřejňuje. Hráči na trhu odhadují roční obrat firmy, které patří i dvě ukrajinské minerálky, na 200 až 250 milionů dolarů.

V minulosti Boržomi patřila desetina ruského trhu, čímž se blížila podílům značek BonAqua a Aqua Minerale. Ale v létě 2006, během sporů mezi Moskvou a Tbilisi, hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko dovoz gruzínské minerálky zakázal. Všechny pokusy vrátit se na ruský trh, který dříve zajišťoval polovinu obratu, byly marné.

Velké hráče na trhu může podle listu odpuzovat blízkost dosavadních majitelů - fondů Salford a VDP - k Berezovskému a jeho zesnulému gruzínskému partneru Badrimu Patarkacišvilimu, o jehož dědictví se vedou soudní spory.

"Koupě by mohla být kdykoliv napadnuta u ruského soudu," upozornil právník Jurij Dobronravov. "Mezi ruskou a mezinárodní finanční elitou je příliš mnoho lidí s výhradami k Berezovskému, kteří by mohli dostat chuť transakci zpochybnit či nechat zmrazit účty," dodal.

"V očích ruského politického establishmentu představuje koupě aktiv od Berezovského přímou výzvu Kremlu," varoval politolog Vladimir Žarichin.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat