Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zničené Portoriko jako laboratoř. Do země míří balony Googlu i baterie Tesly

Ekonomika

  6:00
SAN JUAN / PRAHA - Obnova Portorika, které v září zpustošil hurikán Maria, se stává i příležitostí pro testování výzkumu technologických firem. Alphabet plánuje na ostrově vysílat mobilní signál z experimentálních balonů, Elon Musk veze na ostrov baterie a Facebook využívá umělou inteligenci.

Balon Googlu vysílá internetový signál. foto: Alphabet

Hurikán v září vyřadil z provozu téměř celou mobilní infrastrukturu, kterou se daří obnovovat jen pomalu. Velká část území je tak bez signálu, protože stále nefunguje 83 procent vysílačů, což samozřejmě komplikuje i práce na obnově země.

Mobilní a datový signál se nyní pokusí obnovit i matka Googlu Alphabet, respektive její výzkumná divize X, která ve spolupráci s místními operátory začne území pokrývat z experimentálních výškových balonů.

Pro tento experiment už firma dostala povolení od americké Federální komunikační komise (FCC) a jednání s místními partnery prý postupují dobře, prohlásil mluvčí divize X Libby Leahy pro USA Today.

S balony, které vysílají internetové připojení z výšky zhruba 20 kilometrů, Google experimentuje od roku 2013. Zatím je testoval na Novém Zélandu, v Indonésii či v oblastech Peru zasažených záplavami. Létající vysílače využívají solární energii a jejich hlavním cílem je v budoucnu pokrývat signálem odlehlé lokality.

Modlitba před akcí. Záchranáři v Guayamě se chystají opustit bezpečné centrum...
Záchranář vstupuje do centra krizových operací v Guayamě v Portoriku.

Google ale není jediný, který Portoriku nabízí technologie. Šéf Tesly Elon Musk do karibské země posílá baterie, které mají pomoci obnovit elektrickou síť, která byla hurikánem také silně zasažena.

Na Twitteru později prohlásil, že by Tesla dokázala energetickou situaci země vyřešit dlouhodobě pomocí solárních elektráren, které jeho společnost také dodává. Tesla již dříve dodala solární panely například pro havajský ostrov Kauai, který však má pouze sedmdesát tisíc obyvatel. V Portoriku žije 3,4 milionu lidí, podle Muska ale jeho technologie nemá velikostní limit. K zahájení jednání pak technologického vizionáře vyzval na Twitteru sám guvernér Portorika Ricardo Rosselló.

Musk zároveň tvrdí, že i kvůli pomoci Portoriku odložil představení elektrického nákladního vozu, které Tesla v říjnu plánovala. Hlavním důvodem pro tento krok ale budou problémy, které doprovází spuštění výroby nového osobního vozu Model 3.

Pomoc ostrovu nabídl i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který do země také vyslal tým, který má pomoci s obnovou telefonní sítě. Známý podnikatel ale zároveň dokázal veřejnost kvůli Portoriku také pobouřit.

V rámci prezentace aplikace Facebook Spaces, která vytváří ve virtuální realitě postavičky uživatelů, vystoupil animovaný Zuckerberg spolu s šéfkou virtuální reality společnosti Rachel Franklinovou před záběry zničeného ostrovního státu. Za to však sklidil velkou kritiku uživatelů nejen na Twitteru, kteří ho obvinili z toho, že katastrofu zneužívá pro svoje podnikání.

Součástí virtuální diskuze však bylo i oznámení, že Facebook v Portoriku spolupracuje s Červeným křížem. Pomocí satelitních snímků a umělé inteligence vytváří „populační mapy“, které mají humanitárním pracovníkům ukázat, kde jsou lidé, kteří potřebují pomoc.

09.října 2017 v 23:55, příspěvek archivován: 10.října 2017 v 12:19

Live from virtual reality -\-\ teleporting to Puerto Rico to discuss our partnership with NetHope and American Red Cross to restore connectivity and rebuild communities.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat