Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právo

Zpracování údajů pro chytrou karanténu záleží na bankách, tvrdí Úřad pro ochranu osobních údajů

Karanténa (ilustrační snímek). foto: Pixabay.com/geralt

Praha - Je výhradně na každé bance, jak vymezí a navrhne zpracování údajů o chování určené osoby za stanovené období. Vyplývá to ze stanoviska Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) k poskytování údajů pro takzvanou chytrou karanténu. Má pomoci v boji proti šíření koronaviru. K vyhledání a izolaci lidí nakažených koronavirem mají sloužit hygienikům údaje z mobilního telefonu a platební karty.
  18:08

Zpracování prováděné bankou ke splnění ukládaného úkolu musí podle úřadu zahrnovat pouze nezbytné operace, které je nutno dělat přiměřeně v rámci úzce vymezeného účelu a za dodržení všech stanovených podmínek. Banka musí dodržet zásady zpracování údajů. Pro dodržení zákonnosti zpracování je klíčové striktní dodržení velmi úzce stanoveného účelu, výlučně pro zjištění možného ohniska nákazy, a také dodržení velmi krátké doby pro uchovávání údajů.

Vzhledem k tomu, že mimořádné opatření stanoví uchovávat osobní údaje pouze po dobu nezbytně nutnou, v případě neanonymizovaných údajů nikdy delší než šest hodin, musí být také zpracování takových údajů každou bankou prováděno pouze po přiměřený časový úsek v nařízeném rozmezí šesti hodin.

Banka musí provádět zpracování transparentně a být připravena poskytnout každému jednotlivci, jehož osobní údaje zpracovává, informaci o zpracování a přístup ke zpracovávaným údajům, upozornil úřad.

Prymulův nový ‚centrální mozek‘. Tým expertů určuje taktiku proti koronaviru i bojuje s fake news

Mluvčí úřadu Tomáš Paták ČTK řekl, že ÚOOÚ dosud neobdržel informace o zpracování pro účely mimořádného opatření od ministerstva zdravotnictví ani od dalších příslušných státních orgánů.

Ministerstvo zdravotnictví chce chytrou karanténu spustit po Velikonocích. V ČR má nahradit plošná restriktivní opatření komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku. Jejím základem je zmapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Data, jejichž získání je podmíněné souhlasem nakaženého, poslouží k sestavení mapy jeho pohybu. Hygienici pak nad ní s nemocným proberou, s kým se na různých místech potkal. Testování projektu začalo v pondělí na jižní Moravě.

Úřad zároveň konstatoval, že s ním nebyl projekt konzultován. „Pravidla ochrany osobních údajů umožňují, aby stát využíval soukromé technické zpracovatele. Výrazně však omezuje přenesení úředních agend, vč. rozhodování, na soukromé subjekty. Zapojení zpracovatele vyžaduje přesnou specifikaci nejen zabezpečení, ale celého zpracování, včetně sdílení a předávání dat, ve zpracovatelské smlouvě,“ píše ÚOOÚ na svém webu.

„Podle veřejně dostupných informací uzavřelo ministerstvo zdravotnictví smlouvu se subjektem provozujícím tzv. telefonické „call centrum“ (TCC). Úřad pro ochranu osobních údajů ministerstvo vyzval k předložení dokladů týkajících se projektu chytrá karanténa, protože s ním připravovaná opatření nebyla dosud konzultován,“ dodává.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...