Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrušíme vchod do metra a postavíme tam objezd, plánuje starosta Prahy 1

Ekonomika

  12:08
PRAHA - Starosta Praha 1 chce zrušit vchod do metra, který ústí doprostřed Jungmannova náměstí. Uvolněné místo plánuje využít pro malý kruhový objezd, který by na konci Národní třídy vyřešil místní dopravní potíže. Uvedl to starosta Petr Hejma (ODS).
Metro (ilustrační foto)

Metro (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Změny mají být součástí rekonstrukcí Národní třídy, Betlémské čtvrti nebo okolí Opletalovy ulice. Začít by mohly v roce 2011, stát budou desítky milionů korun.

Myšlenku zrušit vstup do metra z Jungmannova náměstí již Praha 1 projednala s pražským dopravním podnikem. "Neslyšel jsem, že by proti tomu byl zásadní protest," řekl Hejma. Radnice plánuje s dopravním podnikem další jednání, která by potvrdila, zda je změna reálná.

Díky odstranění vstupu by bylo podle Hejmy možné na konci Národní třídy vybudovat malý kruhový objezd. "Tento kruhový objezd by umožnil novou organizaci dopravy," podotkl starosta. V dosud jednosměrném úseku mezi Spálenou a Jungmannovou ulicí by poté mohli řidiči jezdit oběma směry.

Radnice si od tohoto kroku slibuje především zklidnění dopravy v centru města. V současné době totiž řidiči, kteří v Národní třídě nezaparkují, pokračují dále do Perlové ulice, Skořepky a ulicí Na Perštýně zpět na Národní třídu. Zrušení vchodu a kruhový objezd nejsou jediné změny, které radnice v lokalitě plánuje. Dále chce například rozšířit tramvajové zastávky, vybudovat zpomalovací pruhy nebo zasázet nové stromy.

V současné době vedení městské části hledá zpracovatele projektové dokumentace. Starosta předpokládá, že konečný projekt se všemi povoleními bude hotov příští rok, s pracemi by se tak mohlo začít v roce 2011.

Ve stejné době chce radnice upravit i další části Prahy 1. Z ulic v Betlémské čtvrti zmizí asfaltové povrchy a vrátí se sem klasická takzvaná pražská dlažba. Revitalizovat chce některé zanedbané pozemky, například zahradu za Náprstkovým muzeem. Nové chodníky nebo lavičky by měla dostat i lokalita takzvaného Dolního Nového Města, tedy území kolem ulic Opletalova, Jindřišská a Nekázanka.

Hejma předpokládá, že se zde úpravy budou dělat současně s rekonstrukcí Vrchlického sadů. Praha 1 společně s hlavním městem uvažuje také o návratu tramvají do této oblasti. Podle Hejmy se nyní zvažuje několik variant, jedna z nich například počítá s vedením tramvajových tratí od Hlavního nádraží do Washingtonovy nebo Opletalovy ulice.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...