Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zrušte služby ultrapravicovým skupinám, tlačí aktivisté na Mastercard. Rozhodnou akcionáři

Ekonomika

  10:00
Praha - Političtí aktivisté několik měsíců tlačili na společnost Mastercard, aby přestala poskytovat služby pravicově extrémistickým politikům a skupinám. Americké aktivistické organizaci SumOfUs se podařilo prosadit, že na červnové valné hromadě provozovatele platebních karet Mastercard budou její akcionáři rozhodovat o zřízení vnitrofiremní Komise pro lidská práva.

Ultrapravicový aktivista Tommy Robinson. foto: Reuters

Ta by měla fungovat na úrovni představenstva a monitorovat platby pro skupiny a jednotlivce, kteří jsou protiislamističtí či prosazují „nadřazenost bílé rasy“.

Exekutiva i představenstvo společnosti Mastercard výzvu aktivistů SumOfUs odmítly s tím, že je zavázána poskytovat služby všem lidem a že nepovažují za potřebné takovou komisi zřizovat. Aktivistům se ale po několikaměsíčním zákulisním boji, o němž píše server BuzzFeed, podařilo problém eskalovat až na akcionáře a definitivně by tak měla rozhodnout 25. června valná hromada Mastercard, možnost hlasovat v této otázce posvětila americká komise pro kontrolu cenných papírů.

Skupině SumOfUs se zároveň loni podařilo přesvědčit společnost pro internetové platby PayPal, aby přestala poskytovat služby skupinám a jednotlivcům propagujícím nenávist, a konkrétně aby zrušila účet britskému ultrapravicovému aktivistovi Tommymu Robinsonovi.

SumOfUs

je globální organizace a online komunita, založená v roce 2011, která se snaží vyvíjet tlak na nadnárodní korporace v otázkách klimatické změny, lidských a zaměstnaneckých práv, diskriminace, práv zvířat, korupce či korporátní koncentrace moci.

Právě skrze platformy, jako jsou PayPal či Patreon, financovali podporovatelé Robinsona jeho aktivity. Poté, co PayPal a Patreon zrušily Robinsovy účty, začali mu jeho sympatizanti posílat peníze skrze platební karty Mastercard.

„Skupiny prosazující bělošskou nadřazenost potřebují finanční služby od společností, jako je Mastercard proto, aby mohli platit za online reklamu či organizovat násilné akce, vysvětlil pro server BuzzFeed manažer kampaní organizace SumOfUs Eloin Dubsky důvod pro současný nátlak na MasterCard.

V materiálu zaslaném akcionářům se aktivisté zmiňují o webu s názvem Blood Money (krvavé peníze), který sleduje cestu peněz ke konkrétním skupinám prosazujícím nadřazenost bělochů přes finanční společnosti, jako je Master Card či American Express.

Aktivista Robinson chce do europarlamentu, policie mu zakázala uplácet voliče

Na svých webových stránkách pak SumOfUs odkazuje na svoji rychlou a úspěšnou kampaň proti Tommymu Robinsonovi. Během třinácti dnů se jim podařilo získat přes šedesát tisíc podpisů a přesvědčit společnost PayPal, že jestli si chce nadále udržet svoji „progresivní image“, musí odříznout Robinsona od jeho peněz.

Robinsonovi byly již zablokovány přístupy na sociální sítě Facebook, Instagram, Snapchat a Twitter, zrušeny účty na online platebním systému PayPal a na crowdfundingové platformě Patreon. „Co přijde dál – moje smlouva s mobilním operátorem, abych si nemohl ani zatelefonovat?“ ptá se Robinson v rozhovoru s Carlem Benjaminem na YouTube - videoserveru, na něž SumOfUs cílí ve své další kampani. I zde chce přesvědčit provozovatele, aby zavřel Robinsonův účet.

Tommy Robinson (36 let)

je britský pravicový aktivista a novinář. V minulosti vedl protestní hnutí English Defence League, které organizovalo pouliční protesty proti islamistickému extremismu. Byl krátce členem Britské národní strany (BNP) a Britské strany svobody (BFP), nyní jako nezávislý kandiduje do Evropského parlamentu.

Angažoval se v odhalení islamistických pákistánských gangů ve Velké Británii, které znásilňovaly a zneužívaly nezletilé dívky.

Bývalý fotbalový chuligán Tommy Robinson byl již několikrát odsouzen a řadu měsíců strávil ve vězení (za výtržnictví, použití cizího pasu, hypoteční podvod a pohrdání soudem). Poslední soudní proces však dopadl v jeho prospěch, naposledy (v případě odsouzení za pohrdání soudem, kterého se měl dopustit natáčením soudního procesu) mu dal za pravdu odvolací soud.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat