Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ztráta letiště Pardubice by letos mohla přesáhnout 40 milionů korun důsledkem pandemie

Ekonomika

  12:27
Pardubice - Ztráta pardubického letiště by kvůli uzavření v důsledku epidemie koronaviru mohla na konci roku přesahovat 40 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

Pardubice i Pardubický kraj již dříve schválily, aby letiště 16 milionů korun ze základního kapitálu využilo na provozní náklady. Loňská ztráta letiště pode dřívějších informací pravděpodobně dosáhne téměř 35 milionů korun. Předloni byla 16 milionů korun.

„V tuto chvíli je potvrzeno obnovení linky společnosti Ryanair do Alicante do konce letního letového řádu, a to jednou až dvakrát týdně. Zároveň je potvrzena linka společnosti Sky Up do Kyjeva, a to třikrát až čtyřikrát týdně a probíhají jednání s dalšími společnostmi z Ruska, Ukrajiny, ale i Evropy,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš (ODS).

Finanční plán na letošní rok počítá se ztrátou 24,5 milionu korun, z toho 15 milionů korun činí odpisy. „Po dohodě jsme uložili úkol zpracovat detailní srovnání přímých zvýšených nákladů či výpadků v souvislosti s pandemií koronaviru. To jsou prostředky, které bychom následně mohli nárokovat na státu,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Letiště se otevřela letadlům z celé Evropské unie, omezení příletů se ruší

Některé nabídky, které byly podmíněny vysokou dotací v řádu desítek milionů korun ročně, již představenstvo společnosti East Bohemian Airport odmítlo. Pokračují jednání se zástupci ruské Kalužské oblasti a letiště v Kaluze. Letiště vyjednává také o letních charterových letech, cargo přepravě a soukromých letech.

Pardubice ve společnosti East Bohemian Airport vlastní dvě třetiny, zbývající třetina patří Pardubickému kraji. Civilní přeprava z Pardubic funguje od roku 1994. Loni letiště odbavilo 102 045 cestujících, což je skoro o třetinu méně než v roce 2018.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat