Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Ztráty vydavatelství Mladá fronta rostou měsíčně o miliony, firma žádá o vyhlášení konkurzu

Mladá fronta. foto: Facebook Mladé fronty a.s.

České Budějovice - Vydavatelství Mladá fronta, které je v insolvenci, žádá soud, aby co nejdřív prohlásil na jeho majetek konkurz. Ztráty mu rostou měsíčně o miliony korun. Mladá fronta má závazky po splatnosti 53,2 milionu korun, z toho na mzdách dluží za květen až září 8,5 milionu. U knižní produkce autoři masivně vypovídají licenční smlouvy, z vydavatelství odcházejí zaměstnanci. Vyplývá to ze zprávy Mladé fronty zveřejněné v insolvenčním rejstříku.
  11:57

Rozdíl mezi tržbami na jedné straně a výkonovou spotřebou a osobními náklady na straně druhé, byl v září a říjnu 90 tisíc korun denně. „Nejistá situace rovněž způsobuje těžkosti při získávání inzerce pro jednotlivé časopisy ve čtvrtém čtvrtletí 2020,“ uvedlo vydavatelství. Hospodářská situace vyžaduje rychlé řešení, uvedl opatrovník firmy Šimon Peták.

Mladá fronta musí do konkurzu, míní insolvenční správkyně. Každým dnem jí hrozí kolaps

Vrchní soud v Praze zrušil v září prohlášení konkurzu na Mladou frontu kvůli možné podjatosti soudce krajského soudu Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně dalším účastníkům řízení. Spis má teď přidělen soudce Miloš Vondráček. Vrchní soud v Praze odmítl jeho návrh, aby insolvenční řízení převzal Městský soud v Praze. Důvody, že vydavatelství i většina věřitelů sídlí v Praze, považuje Vrchní soud za nedostatečné.

Insolvenční správkyně vydavatelství Petra Hýsková minulý týden uvedla, že provoz vydavatelství je ztrátový a každým dnem mu hrozí kolaps. Nemá dost příjmů ani na úhradu pohledávek za majetkovou podstatou. Jiný způsob než prohlásit na majetek Mladé fronty konkurz není podle ní možný.

V insolvenčním řízení se s pohledávkami přihlásilo přes 400 věřitelů, kteří žádají asi 400 milionů korun. Do vydavatelství patří mimo jiné týdeník Euro a portál Euro.cz. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových titulů. Mladá fronta vydává i auto-moto a hobby magazíny, zdravotnické časopisy nebo periodika pro děti. Majitelem je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat