Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zubaři se připravují na krizi. Pacienti budou šetřit

Ekonomika

  13:44
PRAHA - Hospodářská krize zatím na zubní lékaře nedopadla. Horší bude podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka příští rok. Zubařům se nezvýší platby od zdravotních pojišťoven, očekává se, že zájem pacientů o nadstandardní péči bude menší, řekl dnes Pekárek na valné hromadě komory.
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

"Nárůst (úhrad od zdravotních pojišťoven) bude nulový. Pokud se zvyšují ceny, není to nejlepší situace," uvedl Pekárek. Očekává navíc menší poptávku pacientů zejména po drahých protetických pracích nebo po porcelánových korunkách. "Situace zcela jistě nebude v příštím roce růžová a krize se dotkne i zubních ordinací. Mnohem větší dopad bude mít na zubní laboratoře," soudí prezident komory.

Krize na zdravotnictví zatím nijak drasticky nedopadla díky rezervám vytvořeným v minulosti, řekl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, který Danu Juráskovou na valné hromadě zastupoval. "Polštář" podle něho zřejmě vydrží do začátku příštího roku. Šnajdr si postěžoval na to, že se v parlamentu nepodařilo prosadit protikrizová opatření.

Na valné hromadě bylo kolem dvou stovek zubařů, hovořilo se i o vyhláškách. Zubaři si stěžovali třeba na odlišný přístup hygienických kontrol v různých krajích a na jejich údajnou absurditu. "Podnikatel, kterým zubní lékař je, nemá stejné podmínky," podotkl Pekárek. Za nesmyslný pokládá například požadavek hygieniků na zvýšenou dezinfekci zvláštních kleští na utahování drátů, což by zvedalo náklady ortodontistů. "Přitom takové kleště jsou jako příbor, kterým se jí v restauraci," uvedl prezident komory.

Šnajdra rozdíly v kontrolách nepřekvapily. Měla by je podle něho vyřešit jednotná metodika, která by měla být platná od ledna.

Zubaři dále požadují, aby v každé zubní ordinaci nebo v budově, kde se nachází, byl rentgen. V Jihomoravském kraji podle Pekárka chybí na některých pohotovostech. Podle Šnajdra to vyřeší vyhláška, která je připravena, ale ještě nad ní chybí shoda s Českou lékařskou komorou.

Dnešní valná hromada byla pro Pekárka posledním setkáním zubařů, které řídil ve funkci prezidenta. Od 21. září přebírá vedení stavovské organizace dosavadní viceprezident Pavel Chrz.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VE VÝROBĚ (20-25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 21 000 - 23 400 Kč

Mohlo by vás zajímat