Waymo vzalo novináře na svou testovací základnu vytvořenou na letišti Castle v Kalifornii, kde se původně cvičili piloti za druhé světové války a v dobách studené války.
Volvo představilo značku elektromobilů Polestar. Nabízet je bude za předplatné |
Americká firma však letiště přetvořila k nepoznání - na místě vyrostla síť ulic s křižovatkami, objezdy a přechody či železničním přejezdem. Aby byly podmínky pro testy ještě autentičtější, v „městečku“ jezdili figuranti v autech a na kolech, přecházeli na přechodech a stavěli vozům bez řidiče překážky do cesty.
Testy samořídících vozů probíhají již několik let a podle Wayma auta bez řidiče dodnes najezdila tři miliony mil (asi 4,8 milionu kilometrů). Firma ale v pondělí poprvé pustila odbornou veřejnost do svých vozů Chrysler Pacifica, které měly prázdné sedadlo řidiče. Při takových testech bylo zatím běžné, že za volantem vždy seděl technik, který v případě problémů převzal řízení.
Firma svou prezentací chtěla ukázat hlavně bezpečnost svých vozů v běžných podmínkách na silnici. Například podle deníku Business Insider jezdil automobil velmi bezpečně a nedostal se na testovací trase do žádných problémů ani při kontaktu s překážkami. Podle novinářů je velmi zvláštní sedět sám ve voze na zadním sedadle, ale prý se na to dá rychle zvyknout.
Jak připravit auto na zimu? Výbavu kupte hned, aby později nezdražila |
I přes pozoruhodné výsledky však testy stále probíhaly v „umělých“ podmínkách a vozy například jezdily pomalu. Podle vedení firmy se ale plná autonomie vozů rychle blíží.
„Dostáváme se do bodu, kdy jsme už opravdu blízko,“ řekl šéf Wayma John Krafcik. Společnost podle něj vidí hned několik potenciálních trhů pro svou technologii - nákladní vozy, sdílené jízdy či doprava na „poslední míli“ tedy například na cestě z nádraží před dům.
Waymo na uvedení technologie na trh spolupracuje s automobilkou Fiat Chrysler, alternativní taxislužbou Lyft a půjčovnou vozů Avis. O tom, kdy skutečně do ulic vyjedou auta bez řidičů, ale odmítl Krafcik spekulovat.