Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zvýšený nápor zákazníků. Češi v neděli vyrazili na čerpací stanice pro alkohol i květiny

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Čerpací stanice v Česku zaznamenaly v neděli zvýšený zájem o nepalivové zboží, poptávka po některých výrobcích vzrostla o desítky procent. Důvodem bylo rozhodnutí vlády uzavřít poslední den v týdnu kvůli šíření koronaviru maloobchodní provozovny. Část zákazníků se tak přesunula na benzinové pumpy, které podobně jako například lékárny mají ze zákazu výjimku.
  7:52aktualizováno  13:53

Lidé kupovali alkohol, cigarety i květiny, vyplývá vyjádření vybraných provozovatelů čerpacích stanic. Prodejci tvrdí, že byli na zájem připraveni a nezaznamenali žádné problémy.

„V rámci naší sítě čerpacích stanic jsme v porovnání s nedělí 25. října zaznamenali dvojnásobný obrat doplňkového prodeje. Největší nárůst prodeje se projevil v kategorii alkoholických nápojů, byl pětinásobný. Vzhledem k Dušičkám výrazně stoupl i prodej květin,“ řekl mluvčí Benziny Michal Procházka. Firma podle něj zaznamenala nárůst také v prodeji občerstvení. A to přesto, že je omezen pouze na prodej s sebou a je zakázán v noci od 20:00 do 6:00. „I přes platná omezení jsme i v této oblasti zaznamenali třetinový nárůst prodeje,“ uvedl Procházka.

Zájem o pivo v posledních dnech stoupl o 30%, Češi nakupují méně, ale odnášejí si více věcí, říkají řetězce

Další síť benzinových pump Shell v Česku od roku 2015 spolupracuje se společností Billa. Prodejní koncept mini marketů Billa Stop & Shop má v současnosti na 70 ze 180 čerpacích stanic v ČR. Mluvčí Shell v ČR Petr Šindler v úterý řekl, že firma v neděli evidovala na svých pumpách výrazně zvýšený provoz i obrat v prodejích.

„Na dálničních stanicích odpovídal provoz neděli z předcházejícího víkendu. Výrazně zvýšený zájem jsme ale registrovali na městských čerpacích stanicích, zejména pak na stanicích s prodejním konceptem Billa Stop & Shop, které se nachází v centrech měst nebo blízko velkých sídlišť,“ uvedl mluvčí.

Proti předcházející neděli podle něj kromě alkoholu a cigaret rostl zájem také o chlazené potraviny, konkrétně mléčné a masné výrobky, pečivo a trvanlivé potraviny. „Na čerpací stanici stále více zákazníci docházejí pěšky nebo přijíždí na kole s cílem nakoupit položky ze sortimentu základních potravin, které jim v domácnosti momentálně došly. Tento trend byl velmi viditelný i uplynulou neděli,“ dodal Šindler.

Zvýšení zájem o nepalivové zboží v neděli zaznamenaly také čerpací stanice Tank Ono, sdělil spolumajitel sítě Jiří Ondra. „U naší firmy je celkový nárůst asi čtvrtinový. Hlavní rozdíl je v cigaretách, kde navýšení bylo o asi 60 procent a u alkoholických a nealkoholických nápojů, kde bylo navýšení zhruba 40procentní,“ řekl.

Prodejci se shodují, že na zvýšený nápor zákazníků byli připraveni. „Vzhledem k nedělnímu zákazu maloobchodního prodeje jsme zvýšený zájem zákazníků očekávali a nezaznamenali jsme žádné mimořádné situace,“ uvedl Procházka. „Na nedělní zvýšený zájem byli provozovatelé našich čerpacích stanic připraveni. Využili jsme při tom našich zkušeností z podobné situace při uzavření nedělního prodeje v sousedním Slovensku,“ potvrdil Šindler.

Výrazný nárůst zájmu o nepalivové zboží naopak v neděli nezaznamenaly pumpy skupiny MOL. „Statisticky nám prodej v neděli kopíroval prodeje během státních svátků. Zákazníci nakupovali hlavně cigarety, alkohol, nápoje a denní tisk, dále sušenky a produkty denní spotřeby. U zboží okamžité spotřeby se nárůst prodeje také zásadně nezvýšil,“ sdělila za firmu Jana Jusková.

Vláda minulý týden rozhodla, že o nedělích mohou být otevřené pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Fungovat mohou také obchody s pietním zbožím, činnost je povolena kameníkům. Stravovací provozy mohou připravovat jídlo s sebou. V dalších dnech je povolen provoz vybraným obchodům, jako jsou potraviny, drogerie, lékárny, optiky či květinářství. Fungovat mohou maximálně do 19:59.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!