Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Cannes vykročilo levou nohou

Česko

Filmový čtvrtek – Anglický zbojník ve francouzském Cannes a úspěch s Havlem v USA

Včera večer v Cannes slavnostně odstartoval 63. ročník jednoho z nejdůležitějších světových filmových festivalů. Česká účast v hlavní soutěži opět chybí, tuzemská kinematografie však má silné zastoupení na tamním filmovém trhu.

Festival v jihofrancouzském městečku Cannes ještě ani nezačal a už dvakrát donutil lidi z branže přinejmenším pozdvihnout obočí. Nejprve výběrem zahajovacího filmu, kterým se stal poněkud nepovedený Robin Hood Ridleyho Scotta. A potom incidentem, kdy největší světové tiskové agentury včetně Reuters či AP bojkotovaly tiskovou konferenci k festivalu, aby tak vystoupily proti nově nastaveným restrikcím natáčení na červeném koberci a na tiskovkách. Nešťastný začátek podtrhla mořská bouře, která poničila nachystané festivalové kulisy.

Projekcí Robina Hooda včera třiašedesátý ročník přehlídky skutečně odstartoval, jeho režisér Ridley Scott však s poukazem na komplikace po operaci kolena nakonec osobní účast zrušil. Hrozí, že kvůli sopečnému mraku nad Evropou návštěvu odřeknou i další hvězdy.

Předsedou letošní hlavní poroty je svérázný americký režisér a výtvarník Tim Burton, autor filmů jako Střihoruký Edward, Karlík a továrna na čokoládu nebo aktuální Alenky v říši divů. Spolu s ním budou soutěžní filmy posuzovat například anglická herečka Kate Beckinsale, francouzský hudební skladatel Alexandre Desplat či italský kameraman Alberto Barbera.

Podobně jako porota je i hlavní soutěž osazená hlavně z Evropy. Nejsilněji je zastoupená Francie se šesti snímky z celkových devatenácti, titul Copie conforme nicméně natočil klasik íránské kinematografie Abbas Kiarostami. Dalším klasikem je Bertrand Tavernier, jenž soutěží se svou novinkou La Princesse de Montpensier. Za francouzské barvy bude dále bojovat třeba herec a režisér Mathieu Amalric, který se obsadil do hlavní role své komediální road movie z prostředí striptýzu Tournée.

Do klání o Zlatou palmu se vrací britský veterán Ken Loach s dramatem z dnešního Iráku Route Irish; v Cannes Loach soutěží po dvanácté, v roce 2006 zvítězil s filmem Zvedá se vítr. Držitelem nejvyšší canneské trofeje je také Mike Leigh (za Tajnosti a lži v roce 1996), který se letos soutěže účastní s titulem Another Year. Vrací se i ruský tvůrce Nikita Michalkov: tentokrát se o vítězství uchází s válečným snímkem Unaveni sluncem 2: Odpor, před šestnácti lety byl na přehlídce s prvním dílem.

Jediným americkým zástupcem v klání je špionážní thriller Fair Game režiséra Douga Limana, jediným hraným debutem pak ukrajinské Moje štěstí, natočené i u nás známým, původem běloruským dokumentaristou Sergejem Loznicou. Mexiko zastoupí režisér filmů Amores perros či Babel Alejandro González Iňárritu; hlavní roli v jeho dramatu Biutiful hraje oscarový Javier Bardem. Ze zbytku světa se do soutěže probojovalo jen Japonsko s kriminálkou Autoreiji Takešiho Kitana, dva zástupce v ní má Jižní Korea a jednoho Čína.

V krátkometrážní kategorii se utká devět titulů. Mimo soutěž budou návštěvníci festivalu moci vidět film Stephena Frearse Tamara Drewe, novinku Woodyho Allena You Will Meet a Tall Dark Stranger a Wall Street: Peníze nikdy nespí, pokračování hitu Olivera Stonea z roku 1987. Druhé dva tituly už jsou zakoupené do tuzemské distribuce (premiéra 9. prosince, respektive 30. září). Do té dnes nastupuje i Robin Hood. Na podzim se tuzemského uvedení dočkají filmy Unaveni sluncem 2: Odpor a Socialismus v režii Jeana-Luca Godarda, který poběží v sekci Un certain regard. Godard je jedním z filmařů, kteří v Cannes podepsali petici na podporu kolegy Romana Polanského, drženého ve Švýcarsku v domácím vězení.

Česká republika v oficiálním výběru festivalu chybí, akce se nicméně zúčastní na sedmdesát filmových profesionálů. Tuzemská kinematografie se bude jako už tradičně prezentovat prostřednictvím Českého filmového centra na společném česko-slovenském stánku.

České filmové centrum spolupořádá třídenní akci pro mladé evropské producenty Producer on the Move. Za Českou republiku se jí letos účastní Pavel Berčík z Evolution Films, v jehož filmografii figuruje například komedie František je děvkař, dokument Ghetto jménem Baluty nebo půvabný animovaný snímek Usnula jsem.

Na filmovém trhu se bude promítat a nabízet řada nových českých snímků. Patří mezi ně loutkové dobrodružství Jana Svěráka Kuky se vrací, Najbrtovo retro Protektor, Hřebejkova a Jarchovského Kawasakiho růže a příběh založený na skutečných událostech z 2. světové války Habermannův mlýn, který režíroval Juraj Herz.

Čeští producenti v Cannes také představí projekty ve fázi vývoje. Například barrandovská studia jsou ve hře s tituly Salón Gruber a Berlin Station, Jakubisko Film se trhu účastní se Slovanskou epopejí a Magickým meteoritem.

Vizuálu letošního ročníku přehlídky dominuje herečka Juliette Binoche. Festival potrvá do 23. května, slavnostně ho zakončí projekce filmu režisérky Julie Bertuccelli The Tree.

***

Nejsilněji je zastoupena Francie se šesti snímky z devatenácti, titul Copie conforme nicméně natočil klasik íránské kinematografie Abbas Kiarostami. Dalším klasikem je Bertrand Tavernier, jenž soutěží se svou novinkou.

Čeští producenti představí projekty ve fázi vývoje. Například barrandovská studia jsou ve hře s tituly Salón Gruber a Berlin Station. Jakubisko Film se trhu účastní se Slovanskou epopejí a Magickým meteoritem.

Autor: