1. května 2012 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čarodějnice byly žhavé. Hasiči měli nejvíc práce za 5 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Pálení čarodějnic. Bez problémů proběhla akce v Liberci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pálení čarodějnic. Bez problémů proběhla akce v Liberci. | foto: Radek Petrášek, ČTK

PRAHA Nejvíce požárů za posledních pět let likvidovali hasiči v poslední dubnový den, kdy se na řadě míst Česka konalo tradiční "pálení čarodějnic". Hasiči zasahovali v pondělí 30. dubna celkem u 154 požárů a dalších 24 likvidovali v prvních šesti hodinách dnešního dne.

Sdělila to mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Ivana Svitáková. Pondělní požáry si vyžádaly jeden lidský život a škody ve výši zhruba 6,2 milionu korun.

"Čarodějnické" požáry od roku 2008
RokPočet požárů
200864
2009110
2010104
201177
2012154
 Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR

Více než polovina všech pondělních požárů se stala v odpoledních a večerních hodinách. S největší pravděpodobností se tedy na vysokém počtu výjezdů hasičů podepsaly právě oslavy filipojakubské noci spojené se zapalováním hranic. "Nejvyšší nárůst počtu požárů byl mezi 20:00 a 21:00, kdy hasiči likvidovali během jedné hodiny 15 požárů," doplnila Svitáková.

V Novém Jičíně se konala Čarodějná muzejní noc.

Od 15:00 do půlnoci bylo zaznamenáno 95 požárů, kdežto za prvních 15 hodin dne jen 59. I to je ale o čtyři požáry více, než kolik jich hasiči v průměru zlikvidují za jeden den. Lidé si také podle hasičů někdy spletou oheň při pálení čarodějnic s požárem budov, takže se na více než trojnásobek obvyklého počtu zvýšilo i množství planých poplachů.

Obětí požárů z letošního 30. dubna byl patrně bezdomovec, jehož tělo bylo nalezeno po uhašení hořících starých stavebních buněk v Mělníku. Vyřazené buňky v Bezručově ulici obývali podle hasičů lidé bez domova. Příčina vzniku požáru je zatím neznámá.

V minulých letech vyjížděli hasiči o čarodějnických dnech nejvýše ke 110 požárům. V roce 2008 bylo dokonce 30. dubna zaznamenáno pouze 64 požárů, tedy méně než polovina letošního počtu.

Pálení čarodějnic. U severoněmeckého města Thale znovu ožilo proslavené místo Hexentanzplatz.

Ke vzniku požárů ovšem nyní značně přispívá horké a suché počasí. Jen za poslední čtyři dny hasiči likvidovali 614 požárů. Nejvíce zásahů, dohromady 217, zaznamenali hasiči v neděli 29. dubna. Dlouhodobý denní průměr přitom činí 55 požárů. Celková výše škod za období od 27. do 30. dubna se vyšplhala na 21 milionů korun.

"Upozorňujeme především na nebezpečí vzniku požárů v přírodě. Proto doporučujeme maximální opatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm při pobytu venku," uvedla mluvčí hasičů.

ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse