11. listopadu 2011 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Carreras si na pražský koncert přizval Gotta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Karel Gott bude hostem koncertu tenoristy José Carrerase. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Gott bude hostem koncertu tenoristy José Carrerase. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Předvánoční idyla bude úplná. Slavný operní pěvec José Carreras si na svůj pražský koncert, který se koná 10. prosince v O2 areně, pozval Karla Gotta.

Zazpívají spolu zřejmě romantický vánoční duet a Gott zazpívá také sám. Na pódiu Carrerase doprovodí Kühnův dětský sbor, korejská sopranistka Pak Mi-hje a Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Davida Gimeneze.

José Careras při své návštěvě České republiky v roce 2008

Vánoční atmosféru koncertu podle pořadatelů podtrhne romantická vánoční scéna a také speciální repertoár. Na koncertě zazní například Cantique de Noel, I'll Be Home for Christmas, Ave Maria, česká vánoční píseň Chtíc aby spal a Měsíční sonáta Antonína Dvořáka.

Legendární tenorista Carreras, jehož proslavily procítěné interpretace především Verdiho a Pucciniho děl, ale především mnoholeté působení v hvězdném triu Los Tres Tenores (Tři tenoři) spolu s Plácidem Domingem a Lucianem Pavarottim, se v Česku naposledy s mimořádným ohlasem představil v prosinci 2008 v Kongresovém centru Praha. I tehdy měl koncert vánoční atmosféru.

Od baroka až k současné hudbě

Carrerasův široký koncertní repertoár zahrnuje přes 600 titulů nejrozmanitějších stylů, od baroka až k současné muzice. Jeho rozsáhlá diskografie zahrnuje přes 150 nahrávek. Objevil se i v hlavních rolích několika operních filmů. Roku 1971 se José Carreras poprvé představil v Praze jako Alfréd ve Verdiho Traviatě.

Carreras ztvárnil na nejslavnějších operních scénách světa a po boku těch nejlepších operních pěvkyň přes šest desítek rolí. Spolupracoval přitom s neméně slavnými režiséry a dirigenty včetně Herberta von Karajana, který měl na jeho kariéru asi vůbec největší vliv. Do srdcí svých obdivovatelů se zapsal také statečným a naštěstí vítězným bojem proti akutní leukémii, která v 80. letech na čas přerušila jeho kariéru. Po uzdravení pěvec založil mezinárodní nadaci pro výzkum této choroby, které zároveň i předsedá.

ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse