24. srpna 2009 19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Čas umřít: originální folková dvojice The Dodos se vrací do Prahy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
The Dodos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Dodos | foto: archiv RachotReprofoto

PRAHA Po roce se do České republiky vrací americká hudební senzace The Dodos, hudební dvojice originálních "folkařů" a jeden z nejlepších příkladů žánru New Weird America. Vystoupí v rámci série Other Music v pražském Paláci Akropolis 26. listopadu, aby představili novinku Time to Die.

Kořeny The Dodos sahají do roku 2005, kdy multiinstrumentalista Meric Long debutoval pod jménem Dodo Bird. Touha oživit nahrávky ho přiměla ke spojení s experimentálním bubeníkem Loganem Kroeberem, který předtím hrál s několika metalovými kapelami. Jeho energické, šamanistické rytmy inspirované africkou polyrytmií pomáhají The Dodos vyčlenit se ze zástupu druhé generace weird-folkových kapel.

První album Beware the Maniacs si vydali sami, vzbudilo však zájem nezávislých nahrávacích společností a další počin Visiter už mohl vyjít na newyorské značce Frenchkiss (Les Savy Fav, The Hold Steady). Album sklidilo nadšené reakce hudebních publicistů, neminula je ani pozvánka na prestižní festivaly alternativní hudby jako Coachella a SXSW. Jejich koncerty provází skvělá pověst kapely, která dokáže spojit syrovou energii s virtuozitou a přestože jsou na pódiu obvykle jen dva, dovedou udělat pořádný hlomoz. Což dokázali i vloni v Akropoli.

Jejich muzika čerpá z dřevního amerického folku a jeho následných podob až do současnosti. Lze v ní slyšet vlivy bluegrassu či country, stejně jako Elliota Smithe, Iron & Wine nebo aktuální "vyšinuté" písničkáře jako jsou Devendra Banhart, Sufjan Stevens nebo třeba Animal Collective. Ať ale nevznikne žádný omyl, The Dodos se od svých předchůdců naučili, jak popustit uzdu své hudební fantazie, nicméně zůstávají velkým originálem.

kul, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz