30. července 2009 20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část rumunských Romů se přestěhovala do Husince

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romové utáboření u Vltavy u obce Husinec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové utáboření u Vltavy u obce Husinec | foto: ČTK

PRAHA Rumunští Romové, kteří přijeli do Prahy za svým nemocným příbuzným a poslední dny strávili u Počernického rybníka, se dnes přestěhovali do Husince severně od Prahy. Přebývat na pozemku u Vltavy jim dovolil jeho vlastník. Podle zpravodaje ČTK bylo na místě asi 30 lidí.

Podle městské policie se Romové museli vlastníkovi zaručit, že pozemek vrátí v takovém stavu, v jakém jim ho předal. "Chtěl bych mu (majiteli pozemku) strašně poděkovat," řekl již dříve starosta Dolních Počernic Zbyněk Richter.

Dodal, že Romům před odjezdem od Počernického rybníka rozdal igelitové pytle, aby mohli uklidit nepořádek, který tam během svého pobytu udělali.

Romové utáboření u Vltavy u obce Husinec

Starostovi kempování Romů vadilo, Počernický rybník je totiž přírodní památkou a Romové v místě neměli žádné hygienické zázemí. Richter kvůli tomu požádal o pomoc i magistrát, ten se ale ve věci nechtěl angažovat.

Romové se do metropole sjeli v pátek, aby podpořili sedmnáctiletého mladíka, který se minulý týden téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi.

Nyní leží ve vinohradské nemocnici a jeho stav je stále vážný. "Lékaři mu z části odpojili dýchací podporu. Částečně tedy dýchá sám, ale zatím se z toho nedá nic usuzovat," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

Jeho příbuzní do pondělního večera tábořili v žižkovském kempu Pražačka.

Ten jim zajistila Praha 3, aby předešla možným výtržnostem před nemocnicí, kde se Romové původně utábořili. Pobyt v kempu zaplatila sbírka uspořádaná mezi pražskými Romy a jejich příznivci. Od pondělí si ho měli platit Romové sami, večer se proto přestěhovali k Počernickému rybníku, kde přenocovali zdarma.

Ministr pro lidská práva menšiny Michael Kocáb Romy v minulých dnech vyzval, aby si našli placené bydlení v ubytovacích zařízeních. Podle Kocába tito Romové nejsou nemajetní, mají "mercedesy a zlaté prsteny", a tak by si měli pobyt v kempu či hotelu zaplatit.

Čtěte také

Na přítomnost Romů reagovala i krajně pravicová Dělnická strana. Její předseda Tomáš Vandas prohlásil, že pokud se situace u Počernického rybníka nevyřeší, naplánují tam příznivci strany shromáždění.

Omlouváme se všem slušným čtenářům, ale Lidovky.cz kvůli nevhodným výrazům zrušily diskusi pod tímto článkem.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz