Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

ČSSD chce do vlády Tomana, Staňka, Krčála a Zemanem odmítaného Pocheho. Ten se chce s prezidentem sejít

Česko

  14:47aktualizováno  18:57
PRAHA - Prezident Miloš Zeman nemá podle části užšího vedení ČSSD mluvit do nominací ministrů. Odmítají stáhnout kandidaturu Miroslava Pocheho na funkci ministra zahraničních věcí. Podobný názor před novináři při příchodu na jednání politického grémia ČSSD vyslovili hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a senátor Petr Vícha. Ten zopakoval svůj nesouhlas s tím, aby ČSSD do koalice s hnutím ANO vstoupila.

Dřívější informace LN se potvrdily. Kandidátem na ministra zahraničí je právě Poche. Dalšími kandidáty do vlády Andreje Babiše jsou Antonín Staněk (kultura), Petr Krčál (práce a sociální věci), Jan Hamáček (vnitro) a Miroslav Toman (zemědělství). V pátek odpoledne to schválilo předsednictvo strany. Toman je připraven post přijmout. Kandidát na ministra kultury Antonín Staněk by ve funkci vycházel z koaličního programového prohlášení.

Poche požádal Zemana o schůzku. Bude mu chtít vysvětlit své priority. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil dotaz na to, zda Zeman žádosti vyhoví, za předčasnou otázku.

Zeman ve čtvrtek řekl, že by Pocheho jako ministra zahraničí neakceptoval. V rozhovoru na webu Parlamentní listy jako důvod uvedl, že Poche v květnu 2015 napsal článek vstřícný vůči migrantům a migračním kvótám. „Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády,“ řekl prezident. Poche před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

Poche ČTK řekl, že jeho tehdejší vyjádření je opřeno o hlasování v Evropském parlamentu z doby, kdy ještě česká vláda neměla stanovenu svou pozici. „Týkalo se neformální zprávy Evropského parlamentu, pro kterou hlasovali všichni sociálnědemokratičtí poslanci,“ řekl Poche. Pro zprávu podle něj hlasoval i lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu Jan Keller. Sociolog Keller má názorově blízko k Zemanovi. „Od chvíle, kdy byla přijata pozice vlády k tomuto modelu řešení migrační krize, tak jsme vždy všichni sociální demokraté hlasovali v souladu s pozicí České republiky,“ dodal Poche.

Prostřednictvím kancléře Vratislava Mynáře požádal o setkání se Zemanem. „Představím mu svůj program, možná i svoji kariéru a budu s ním chtít diskutovat, pravděpodobně velmi podrobně, jaké kroky a jaké priority bych v té pozici měl,“ poznamenal Poche.

18.května 2018 v 17:33, příspěvek archivován: 18.května 2018 v 17:45

Navržení kandidáti na ministry za @CSSD se počínaje dneškem začínají tvrdě připravovat na případné vládní angažmá. Také chci, aby se v průběhu referenda blíže představili členské základně, a to tak, že vyjedou do krajů a budou mluvit se straníky. Osobně i prostřednictvím médií.

Ke svým prioritám v případné pozici ministra podotkl, že ČSSD velmi výrazně podporuje evropskou integraci a ukotvení Česka v evropských a euroatlantických strukturách. Chtěl by, aby si Česká republika nacházela partnery i mimo visegrádskou skupinu v zemích s tradiční historickou vazbou. České diplomacii by chtěl dát nový náboj.

Hamáček věří, že se mu podaří Zemana přesvědčit, aby Pocheho jmenoval ministrem. Podrobnosti schůzky s prezidentem nechtěl komentovat. O Pochem ale chce s prezidentem i nadále mluvit. Řekl, že i v minulosti měl prezident jiné názory na obsazení prezidentských postů a vždy se to podařilo vyřešit. Poche je podle něj jazykově velmi dobře vybaven a má velmi dobré kontakty v zahraničí. Vyzdvihl, že je členem zahraničního výboru Evropského parlamentu.

„Chceme prohlubovat pevné ukotvení České republiky v Evropské unii a v NATO a chceme samozřejmě i nadále podporovat aktivní ekonomickou diplomacii a nadále k nám lákat investory ze zahraničí a současně samozřejmě hájit české národní zájmy,“ řekl Hamáček k prioritám ČSSD na ministerstvu zahraničí.

V případě nominace Tomana vzal Hamáček v potaz „nesčetná doporučení“ z odborné komunity. Tomana označil za nezpochybnitelného odborníka, jako nestraník je podle něj připraven do ČSSD vstoupit. Ministerstvo zemědělství Hamáček považuje za resort, který ČSSD umožní obnovit kontakt s voliči na venkově a podporovat rozvoj venkova.

„Shodli jsme se na tom, že pokud sociální demokracie půjde do vlády, tak v čele ministerstva vnitra by měl stát předseda sociální demokracie,“ řekl. Jako ministr vnitra se chce věnovat nejen bezpečnosti, ale i třeba dostupnosti služeb České pošty. Ministerstvo práce a sociálních věcí Hamáček označil za vlajkovou loď ČSSD. Krčála považuje za odborníka z Vysočiny, o kterém již jednou ČSSD jako o ministrovi uvažovala.

Kandidáta na ministra kultury, olomouckého primátora Staňka označil za zkušeného komunálního politika. „Jsem přesvědčen, že jeho zkušenosti se zvládáním řízení tohoto historického města ho předurčují k tomu, aby ministerstvo kultury zvládl,“ řekl. Vedle podpory živé kultury by se měl věnovat hlavně ochraně kulturních památek a garanci nezávislosti veřejnoprávních médií.

Pravice kritizuje ČSSD. Bude mít ve vládě tři své ministry a jednoho Zemanova, glosuje Fiala

ČSSD by podle koaliční dohody s hnutím ANO měla v nové vládě obsadit pět ministerských křesel, jedním z nich je post ministra zahraničí. 

Jména ministrů budou nyní schvalovat členové strany v referendu. Konat se bude od pondělí 21. května do 14. června. Výsledky budou známy 15. června. Hamáček řekl, že pokud bude sestavení vlády po případném kladném výsledku referenda zahájeno, jména budou konzultována s předsedou vlády a prezidentem. „Chci zdůraznit, že ti kandidáti, kteří byli dnes schváleni, se zapojí do komunikace s našimi voliči, našimi členy a budou představovat to, s čím případně sociální demokracie na jednotlivé resorty půjde,“ podotkl.

První místopředseda strany Jiří Zimola ke své neúčasti ve vládě zopakoval, že svou roli vidí ve vnitrostranické práci.

Proti účasti ve vládě se ve čtvrtek v dopise straníkům vyslovil předseda Senátu Milan Štěch a další sociálnědemokratičtí senátoři. Hamáček řekl, že jejich argumenty bere velmi vážně. Je podle něj logické, že se ve straně před referendem diskutuje.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...