Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Části Moldavska vadí příklon k západu a vzhlíží k Rusku. Hrozí druhý Krym?

Evropa

  7:00
GAGAUZSKO - Gagauzsko, malý autonomní region Moldavska, je žhavým kandidátem na opakování krymského scénáře. Primárním jazykem je zde ruština, obyvatelé svalují vinu za ekonomické problémy oblasti na prozápadní orientaci centrální vlády a místní politici pravidelně hrají na proruskou notu. Rozhodující bude nedělní volba guvernéra.

Bude z Gagauzska druhý Krym? foto: Twitter.com/Aljazeera

Gagauzsko je jedním z nejchudších regionů Moldavska a podle obyvatel za to může příklon centrální vlády země k západu. Místní političtí zastupitelé pravidelně používají separatistické a proruské slogany, aby si získali přízeň voličů. Události na východě Ukrajiny tyto tendence jen podpořily.

Pro-ruské sympatie přitom prostupují celou oblast. V posledních moldavských volbách v roce 2014 získala proruská Socialistická strana nejvíce hlasů právě v Gagauzsku. Rusko navíc na Moldavsko uvalilo ekonomické sankce, oblasti Podněstří a Gagauzsko z nich však vyňalo.

Prezident Gagauzska Michail Formuzal v létě minulého roku zdůrazňoval vazby na Rusko. „Naše populace čítá 160 tisíc lidí. V zahraničí pracuje 33 tisíc z nich, z toho 25 tisíc v Rusku. Naše víno a zemědělské produkty prodáváme Rusku, do EU je vyvážet nemůžeme. Ztratit podporu Ruska by nás zruinovalo,“ řekl tehdy deníku Al Monitor.

Roční výročí od anexe Krymu si vyžádalo bujaré oslavy na východ od sporných hranic.

Nedrážděte Putina bosou nohou

Obyvatelé Gagauzska si v neděli volí nového guvernéra. Výsledek volby v mnohém naznačí, kudy se země bude v následujících měsících a letech ubírat. Moldavská vláda už stačila obvinit Moskvu z toho, že se volby snaží zmanipulovat. Někteří prominentní gagauzští politici v odpovědi pohrozili, že pokud moldavská vláda nepřestane s kritikou „našeho strategického partnera Ruska“, vyjdou do ulic. Podle mnohých hlasů by to Vladimir Putin mohl chápat jako výzvu k intervenci.

Ukrajina chce zažalovat Rusko za anexi Krymu

Nejjasněji se obyvatelé k otázkám směřování oblasti vyjádřili v referendu, které zjišťovalo preferenci bližších vztahů s Evropskou unií, nebo Ruskem podporovaným Eurasijským ekonomickým svazem. Přesvědčivých 98,5 procent obyvatel hlasovalo proti EU, 98 procent pak vyjádřilo souhlas s částečným odtržením od Moldavska, pokud by země ztratila národní suverenitu.

Představitelé Moldavska považují referendum za protiústavní a označují ho za snahu podkopat zahraniční politiku země. Rusko ho naopak vítá. Ruská média o výsledcích intenzivně informovala a samotné volby byly monitorovány ruským poslancem Romanem Kudjakovem. Těsně po oznámení výsledků navíc ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin výsledky hlasování chválil.

Car Putin

Podle Lukea Coffeyho z washingtonského think tanku The Heritage Foundation se Vladimir Putin nesnaží znovunastolit režim studené války, ale jde mu spíše o obnovení moci imperiálního carského Ruska. „Putinovo chování se podobá ruským carům, kteří rozšiřovali Ruské impérium národ po národu, chanát po chanátu, království po království,“ napsal v názorové rubrice Al jazeery.

Tehdejší ruští vládcové nechápali zabírání cizích území jako „anexi“. Zábory nejčastěji označovali jako „osvobození“ vyznavačů pravoslaví od útlaku polských křesťanů nebo muslimů. Vladimir Putin dnes používá navlas stejnou rétoriku, jen náboženství nahradila národnost nebo jazykové vazby.

Vladimir Putin s vůdcem Jižní Osetie Leonidem Tibilovem. Nezávislost regionu, který se s pomocí Ruska odtrhl od Gruzie, uznává jen 5 států OSN.

Na dva kroky od Oděsy

Moldavsko má přitom s ruskou intervencí zkušenosti ze zamrzlého konfliktu v Podněstří. Region, který v 90. vyhlásil nezávislost a po boku ruských jednotek bojoval do roku 1992 proti snahám moldavské armády začlenit oblast zpátky, nyní hlídá kontingent dvou tisíc ruských vojáků.

Příměří na Ukrajině se hroutí. ‚Válka skončí až v Oděse,‘ hrozí povstalci

Rusko má už nyní díky Podněstří přístup ke čtyřem stovkám kilometrů hranic se západní Ukrajinou. S Gagauzskem by toto území ještě rozšířilo. Navíc by se tak značně přiblížilo oděské oblasti. Na tu mají dlouhodobě spadeno proruští rebelové na Ukrajině.

„Ať už jde o Jižní Osetii, Abcházii, Donbas, Krym nebo Podněstří, dnešní ruští vůdcové chápou zábory jako něco, na co mají právo. Stejně jako to chápali jejich předchůdci v uplynulých stoletích. Není důvod věřit, že v případě Gagauzska budou jednat jinak,“ uzavírá Coffey.

Hlavní město Gagauzska, Comrat (vlevo). Oděsa (vpravo) je co by kamenem dohodil.

Hlavní město Gagauzska, Comrat (vlevo). Oděsa (vpravo) je co by kamenem dohodil.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz