Cavendish vyhrál už pátou etapu

AUBENAS Včerejší 19. etapu Tour de France vyhrál Mark Cavendish. Triumf na 178 km dlouhé trati mezi Bourgoin-Jallieu a Aubenas byl pro britského cyklistu již pátým dílčím vítězstvím v letošním ročníku slavného závodu. Český jezdec Roman Kreuziger obsadil 30. příčku, žlutý trikot udržel Alberto Contador.

Čtyřiadvacetiletý Cavendish porazil v závěrečném spurtu Thora Hushovda z Norska a Němce Geralda Ciolka. „Slíbil jsem klukům, že když mi v závěrečném stoupání pomůžou, odvděčím se jim,“ řekl Cavendish. „Tohle nebyla etapa pro mě. Možná kdyby se jelo v prvním týdnu, ale teď jsem byl dost unavený. Tony Martin mi to ale 200 metrů před koncem rozjel, a i když to bylo docela daleko, dal jsem do toho všechno,“ dodal.

Kreuziger dojel do cíle se čtyřvteřinovou ztrátou, stejně jako Contador a druhý muž průběžného pořadí Andy Schleck. V průběžné klasifikaci patří českému jezdci 12. místo a na desátého Mikela Astarlozu ztrácí 90 vteřin.

Contador si v čele pořadí udržel náskok čtyř minut a jedenácti vteřin před Andym Schleckem. Sedminásobný vítěz Tour Lance Armstrong obsadil 12. místo a na třetí pozici ztrácí na vedoucího týmového kolegu z Astany pět minut a 21 vteřin, na Schlecka pak minutu a deset sekund. Čtvrtý muž pořadí Bradley Wiggins za sedmatřicetiletým Američanem zaostává o patnáct vteřin.

19. etapa (178 km): 1 Cavendish (Brit.) 3:50:35, 2. Hushovd (Nor.), 3. Ciolek (Něm.), 4. Van Avermaet (Belg.), ...30. KREUZIGER -4. Průb. poř.: 1. Contador (Šp.) 77:06:18, 2. A. Schleck (Luc.) -4:11, 3. Armstrong (USA) -5:21, ...12. KREUZIGER -14:08.