Čech odrazil kritiku

Kritizovaný český gólman ustál tlak a v brance Chelsea nechyboval

FOTBAL V ZAHRANIČÍ

LONDÝN V posledních zápasech Petr Čech hodně chyboval, musel snášet velkou kritiku, a dokonce se začalo spekulovat, že ho chce vedení Chelsea nahradit. Není divu, že byl výkon českého brankáře v sobotním semifinále Anglického poháru s Arsenalem pod drobnohledem fotbalové veřejnosti.

Jenže šestadvacetiletý gólman se tentokrát předvedl v lepším světle. Jeho tým ve Wembley zdolal městského rivala 2:1 a Čech může zopakovat předloňské vítězství v nejstarší fotbalové soutěži světa.

A jak si vedl? Popáté z posledních šesti zápasů sice neudržel čisté konto, tentokrát však za inkasovaný gól nemohl a předvedl sebejistý výkon. Arsenal totiž udeřil hned ze své první nebezpečnější akce. Přetažený centr napálil z voleje Theo Walcott a těsně před Čechem tečoval míč rukou bránící Ashley Cole. Český reprezentant již nemohl na změnu směru zareagovat.

Chelsea se z rány chvíli oklepávala, ale znovu si vytvořila převahu, kterou nejdříve korunoval Florent Malouda a o vítězství rozhodl v závěru Drogba.

Ve finále Anglické poháru se Chelsea střetne s Evertonem, který včera překvapivě vyřadil Manchester United až po penaltovém rozstřelu. Svěřenci Alexe Fergusona tak přišli o naději vyhrát všechny soutěže v sezoně.

ŘÍM Před brankou soupeře ho fanoušci obvykle nevídají. Jenže když si Zdeněk Grygera naběhl na Givoincův centr a hlavou vyrovnal do sítě Interu Milán, stal se hrdinou utkání.

Gólem v nastaveném čase zařídil český reprezentant remízu 1:1 s vedoucím Interem Milán a udržel Juventusu Turín alespoň teoretickou naději na titul. Jeho tým hrál od 75. minuty v deseti bez vyloučeného Tiaga. „Cítil jsem, že mi to tam padne. Už jsem párkrát zkoušel vystřelit v první půli, ale nepřesně,“ vysvětloval Grygera.

Juventus věděl, že jen výhra ho udrží v boji o titul, ale taktický výkon soupeře mu nedovolil vytvořit si doma dostatečný tlak. Nebezpečnější šance měli naopak svěřenci Josého Mourinha, obrana Juventusu ale dokázala nebezpečí několikrát odvrátit.

V 64. minutě se jí to však nepovedlo. Suley Muntari po rychlém brejku nahrál volnému Marku Balotellimu, který potvrdil pověst talentovaného střelce. Juventusu nezbývalo než se vrhnout do útoku a právě Grygera nakonec skóroval navzdory oslabení. „Přestože se na postavení v tabulce asi nic nezmění, jsem strašně rád, že jsem zařídil remízu s Interem,“ dodal hráč.

ISTANBUL Jediným gólem utkání rozhodl český útočník Milan Baroš o vítězství fotbalistů Galatasaraye Istanbul na hřišti městského rivala Büyüksehiru. Pro českého kanonýra to byla již devatenáctá branka v sezoně, kterou si upevnil první místo v tabulce střelců.

ZÁHŘEB Útočník Miroslav Slepička se blýskl hattrickem v dresu Dinama Záhřeb, které v chorvatské lize především jeho zásluhou porazilo poslední tým tabulky. Bývalý kanonýr Sparty tak ukončil dosavadní střelecký půst, když skóroval třikrát v prvním poločase mezi 30. a 45. minutou.