Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čech získal malou Nobelovku

Česko

HAMBURK Biochemik Jiří Friml dostal včera prestižní Körberovu cenu pro evropskou vědu za rok 2010 za svůj průlomový výzkum rostlinného hormonu auxinu. Ve svém výzkumu prokázal, že tento hormon funguje jako univerzální spouštěč většiny vývojových procesů v rostlinách. „Náš výzkum může přispět k tomu, že lze cíleně spustit tvorbu plodu i bez opylení,“ vysvětlil Jiří Friml přínos práce svého dvacetičlenného týmu. Poznatky z výzkumu mohou pomoci v boji s hladem, což ve svých proslovech zdůraznili primátor Hamburku Christoph Ahlhaus a šéf Körberovy nadace Christian Wriedt.

Cena má hodnotu 750 tisíc eur (přes 19 milionů korun), je jednou z nejlépe dotovaných evropských vědeckých cen. Například s Nobelovou cenou se pojí částka 1,1 milionu eur. Cenu založil v roce 1984 německý podnikatel Kurt A. Körber. Hlavní myšlenkou, proč se Körber rozhodl udílet toto ocenění, bylo napomáhat vědcům překonávat hranice v rozdělené Evropě. Od roku 2005 jsou vyznamenáváni jednotlivci žijící a pracující v Evropě. Cena má „starému kontinentu“ pomoci udržet špičkové výzkumníky. Podmínkou jejího udělení je i to, že oceněný neopustí v tříletém časovém rámci Evropu a peníze využije na financování dalšího výzkumu. O využití peněz rozhoduje jen vyznamenaný vědec sám, pro své osobní využití může utratit deset procent z částky.

Jiří Friml je jedním z nejlepších českých vědců, kteří působí v oblasti vývojové biologie rostlin. Pochází z malé obce Nedakonice na jižní Moravě. Friml vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, ihned po absolutoriu získal v roce 1997 stipendium v německém Ústavu Maxe Plancka pro šlechtění rostlin v Kolíně nad Rýnem. Tam také dostal doktorát (Ph. D.).

Jako začínající vědec dostal stipendium od nadace koncernu Volkswagen, což mu umožnilo založit vlastní tým. V roce 2006 dostal nabídku několika profesorských míst, vybral si univerzitu v belgickém Gentu, kde doposud vede laboratoř ve Vlámském ústavu pro biotechnologie. Zásadním způsobem přispěl k poznání klíčové role, kterou v rostlinách hrají bílkoviny zvané PIN. Ty přenášejí hormon auxin mezi buňkami a jsou nezbytné mj. pro správný vývoj všech orgánů.

Friml publikoval více než 80 vědeckých prací, z toho 15 v časopisech Nature a Science. Spolupracuje s Ústavem experimentální botaniky Akademie věd České republiky a s Masarykovou a Mendelovou univerzitou v Brně. Jiří Friml je teprve druhým Čechem, který Körberovu cenu získá. Před 15 lety ji obdržel Jiří Wanner z Vysoké školy chemickotechnologické za práci o použití genových sond a mikrosond v ochraně životního prostředí.

lidovky.cz

Rozhovor s Jiřím Frimlem najdete na www.lidovky.cz/veda

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...