22. března 2010 13:32, aktualizováno  20:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čechy na Slovensku zasypala lavina, dva zahynuli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Na Slovensku pod lavinou zahynuli dva čeští turisté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Slovensku pod lavinou zahynuli dva čeští turisté. | foto: ČTK

BRATISLAVA Dva čeští turisté dnes zahynuli pod lavinou v Necpalské dolině ve Velké Fatře na severu Slovenska. ČTK to potvrdila mluvčí letecké záchranné služby Sylvia Galajdaová. Lavina podle ní zasáhla ještě jednu českou turistku, která však vyvázla bez zranění. Další tři Čechy, kteří byli rovněž ve skupině lyžujících skialpinistů, masa sněhu nezasáhla.

"Při lyžování na severní straně (hory) Borišov se uvolnila lavina, pod níž zůstali tři Češi. Žena ale podle dostupných informací skončila blízko povrchu lavinového pole a přežila vše bez zranění," řekla Galajdaová.

"Jednoho z mužů se podařilo najít pod 1,5metrovou vrstvou sněhu bez známek života. Tělo druhého bylo nalezeno později asi pod třímetrovou vrstvou sněhu, nebylo mu však už pomoci," dodala.

Na Slovensku pod lavinou zahynuli dva čeští turisté.

Skialpinisty podle ní pomáhali hledat záchranáři s lavinovými psy a dva vrtulníky.

Za poslední týden jde již o druhou lavinu na Slovensku, která zachytila Čechy.  Před týdnem ve středu zabila lavina při výstupu na horu Poludňový grúň v Malé Fatře českého snowboardistu. Jeho kamarád s odřeninami a mírným podchlazením přežil. Ze sněhové masy se dokázal vyhrabat a přivolat záchranáře.ČTĚTE VÍCE: Český snowboardista nepřežil pád laviny

Dvanáct kilometrů dlouhá Necpalská dolina je oblíbeným turistickým místem. Začíná v obci Necpaly a končí pod úpatím hory Ploská.

Na Slovensku pod lavinou zahynuli dva čeští turisté.

Ve Velké Fatře leží v současné době na některých místech až 80 centimetrů sněhu. Horská služba na celý dnešní den vyhlásila mírné lavinové nebezpečí, tomu odpovídá druhý stupeň na pětibodové škále. Sněhová pokrývka vlivem oteplení částečně sedla k povrchu, na strmých svazích je jen mírně zpevněná, uvedl server laviny.sk.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz