Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Celosvětové tažení proti rtuti začíná

V Ženevě právě probíhá summit, jak zabránit šíření kontaminace rtutí do řek a moří. Tři globální ložiska znečištění máme i v Česku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

L21a53d80i43s79l10a31v 43N70o12v81á90k 2677373184303

A proto nám zelení magoři už dvacet let vnucují rtuťové výbojky
Nízkotlaké rtuťové výbojky (+ luminofor ) = zářivky, všelijak zakroucené s přidaným elektronickým předřadníkem = kompaktní zářivky (nazývané např. jako "úsporné žárovky" a podobně) s krátkou dobou života oproti běžným lineárním zářivkám, falešně inzerované jako náhrada vysokowattážních žárovek (všichni ze zkušenosti víme, jaká je to lež).Tohle jsou nesmysly šířené s nálepkou "ekologičnosti". A aby se zabránilo občanům svobodně si vybrat, co je pro ně lepší, museli zelení fanatici prostřednictvím státních úřadů ZAKÁZAT ŽÁROVKY, aniž by za ně byla dostupná plnohodnotná náhrada poskytující stejnou kvalitu osvětlení.A podobných příkladů lze najít nespočet. Zákaz olova v pájkách, který způsobil zvýšený výskyt vad na pájených plošných spojích (stal jsem se jeho obětí, když se "studeňák" projevil v mém drahém CRT PC monitoru těsně po záruce a odstranění závady na nepřístupném místě by bylo tak nákladné (nutnost pracného rozebrání celého monitoru a zpětné poskládání), že  jsem musel koupit nový...Milujte zelené magory, chtějí jen vaše dobro!
0/0
16.1.2013 1:01
Foto

Martin Hájek1

Teploměry
Obdobný případ jsou nebezpečné rtuťové teploměry, které jsou už také pro  spotřebitele zakázány. Ty elektronické mají sice toleranci jednoho stupně a v praxi jsou víceméně k ničemu - ale zase neobsahují rtuť  :-). Obsahují samozřejmě leccos jiného, ale to se zatím zakázat nepodařilo. Rtuťová rychloběžka se teď dědí z otce na syna a uchovává jako poklad. Kdo má malé dítě, ví o čem mluvím. Martin Hájek
0/0
16.1.2013 8:21
Foto

Jenda Benda

Britští zubaři - 4x vyšší koncentrace v krvi a moči
180 dentists were asked to complete a questionnaire that included items on handling of amalgam, symptoms experienced, possible influences on psychomotor function, and the 12 item general health questionnaire. Dentists were asked to complete a dental chart of their own mouths and to give samples of urine, hair, and nails for mercury analysis. Environmental measurements of mercury in dentists'' surgeries were made and participants undertook a package of computerised psychomotor tests. 180 control subjects underwent a similar procedure, completing a questionnaire, having their amalgam surfaces counted, giving urine, hair, and nail samples and undergoing the psychomotor test package.  Dentists had, on average, urinary mercury concentrations over four times that of control subjects, but all but one dentist had urinary mercury below the Health and Safety Executive health guidance value.Occup Environ Med. 2002 May; 59(5): 287–293.
0/0
15.1.2013 21:28
Foto

Martin Hájek1

A co takhle citovat alespoň celý abstrakt?
Jendo Bendo,o krvi jsem tedy v tom článku nic nenašel, ostatně se ani neodebíraly vzorky, takže se dal těžko vyhodnotit obsah rtuti. Patrně omylem jste nás zapomněl seznámit se závěrem abstraktu tohoto článku, který je poměrně důležitý: Conclusions: Several differences in health and cognitive functioning between dentists and controls were found. These differences could not be directly attributed to their exposure to mercury. However, as similar health effects are known to be associated with mercury exposure, it would be appropriate to consider a system of health surveillance of dental staff with particular emphasis on symptoms associated with mercury toxicity where there is evidence of high levels of exposure to environmental mercury. A to ještě ta studie vůbec neřešila, co kdo jí. Je všeobecně známo, že konzumace mořských plodů souvisí s kontaminací rtutí.I kdyby tedy u lékařů pracujících s amalgámem skutečně byla nepatrně vyšší expozice (v absolutní hodnotě se bavíme o nepatrných číslech), pak je stále hluboko pod hodnotou, která je obecně považována za bezpečnou a kterou si lehce navodíte konzumací mořských ryb. Jde tedy spíš o potenciální zdravotní riziko, jakých je v různých povoláních bezpočet. Uveďme například piloty a letušky a jejich zvýšenou expozici kosmickým zářením, o hornících ani nemluvě. Martin Hájek  
0/0
15.1.2013 23:42
Foto

Jenda Benda

Pepku proč jste takový osel?
Pokud mám věřit obskurnímu webu Osel.cz nebo švédské chemické inspekci KEMI, volím to druhé :-) Zákaz dentální amalgámů tam platí už několik let. 
0/0
15.1.2013 21:18
Foto

L18a93d74i75s93l21a19v 25N95o58v62á11k 2147753354963

Víra je důležitá, ale nesmí nahradit racionální úvahu
Skutečnost, že se někde nějaké odborné grémium rozhodlo něco nařídit nebo zakázat ještě neznamená, že to není pitomost. ;-)
0/0
16.1.2013 1:00
Foto

Pepek_Vyskoc

jak kvalitní je práce arniky
jak kvalitní je práce arniky ohledně plomb je v linku co jsem dával níže..ti "odborníci" by měli vrátit všechna vysvědčení od druhé třídy výše..
0/0
15.1.2013 21:12
Foto

Martin Hájek1

A jéje...
koukám, že milovník westernů pan Klos zase zkouší důvěřivým čtenářům ČP vytřít zrak těžebními metodami zlata z předminulého století (které se navíc nejspíš v Kašperských horách ani jinde v ČR vůbec nedají použít). Kdysi na divokém západě to probíhalo asi takto: "Amalgamace je zlatokopecký trik, jak získat v čisté podobě zlato, které uniká zkušenému oku a které nazýváme zlatý prach /např. vpísku na mořské pláži/. Používá se k tomu rtuť, která je žroutem zlata. Rychle v sobě rozpustí zlato na amalgám, jakýsi roztok zlata a rtuti. Oba kovy s dají oddělit. Pro malé množství stačí kus jelenice či kůže na čištění oken. Prospektor strčí amalgám do kůže, přebytečnou rtuť vymačká a zbude mu žlutá hrudka. Pak rozřízne zlatokop syrový brambor, v jedné polovině vydlabe místo pro amalgámovou hrudku a druhou polovinou bramboru přiklopí. Na lopatě nebo železném plátu opéká brambor na mírném ohni. Za chvíli se rtuť odpaří a kondenzuje v syrovější části brambory. Ve vydlabaném důlku zbude zlato v čisté podobě." Jinak k Arnice opravdu není co dodat, tam jsou odborníci na slovo vzatí. Chtějí zakázat i amalgámové zubní plomby a fakt to myslí vážně. A přitom řešení je tak jednoduché, stačí zakázat zubní kaz! To by bylo k přírodě vůbec nejšetrnější :-). Akorát nevím, co by tomu řekly zubařské odbory. Martin Hájek P.S. Je pozoruhodné, že rtuť v úsporných zářivkách zelené nijak nepobuřuje a na jejich mezinárodní zákaz si tak ještě zřejmě budeme muset chvíli počkat (tedy těch zářivek, samozřejmě).
0/0
15.1.2013 18:18
Foto

Jenda Benda

Pane Hájku, proč se zesměšňujete?
Pane Hájku, v Arnice patrně budou daleko větší odborníci než jste Vy. Protože zákaz dentálních amalgámů na základě analýz rizika, dostupných alternativ a také cost-benefit analýz provedlo už před několika lety např.  Švédsko nebo Norsko . Proč se zesměšňjute takovými pitomost jako zákaz zubního kazu?  
0/0
15.1.2013 21:05
Foto

Martin Hájek1

Kampaní proti plombám se zesměšnila hlavně Arnika
Tedy alespoň u lidí, kteří své vzdělaní nenačerpali pouze na sociálních sítích. Zákaz zubního kazu je zhruba stejná pitomost, jako zákaz amalgámových plomb. Pokud do té kampaně Arniky děláte, tak jistě víte, že zatím zelení fundamentalisté zvítězili pouze ve 3 zemích světa - Norsko, Švédsko, Dánsko. A to je důkaz čeho? Že všechny další země včetně Německa, Rakouska, Švýcarska a dalších obývají hlupáci, kterým ještě nedošlo, jak jsou amalgámové plomby škodlivé a nebezpečné? Aby konečně prozřeli, bude nejspíš potřeba jim to nařídit z Bruselu. Trvám na tom, že škodlivost amalgámu (pro lidi s plombami) nebyla nikdy a nikde přesvědčivě prokázána. Mimochodem pokud byste tvrdil něco jiného, tak by Vás v USA vyloučili ze stomatologické komory - tak jsou tam zaostalí :-). Expozice pro zubaře je v rovině potenciálního rizika a nevím o studii, která by skutečně prokazovala její nebezpečnost. Ta, kterou jste částečně citoval níže, to rozhodně nebyla. Směšný by byl pouze ten, kdo by chtěl zapírat, že tady jde hlavně o kšeft a ne o zdraví nebo životní prostředí. Ohlupování lidí bylo vždy tou nejsnazší cestou k penězům. Martin Hájek
0/0
16.1.2013 0:07
Foto

Pepek_Vyskoc

arnika
neco o "kvalite" prace Arniky ohledne rtuti... http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=6624
0/0
15.1.2013 13:47
Foto

Jenda Benda

Pepku nebuďte osel :-)
 Mercury in the dental office. Risk evaluation of the occupational environment in dental careTidsskr Nor Laegeforen. 1991 Mar 20;111(8):948-51. This article gives a toxicological risk analysis of occupational diseases in dentistry that are related to chronic exposure to inorganic mercury, especially metallic mercury vapour. Studies have indicated that dental work involving mercury may be an occupational hazard with respect to reproductive processes, glioblastoma (brain cancer), renal function changes, allergies and immunotoxicological effect
0/0
15.1.2013 21:13
Foto

Martin Hájek1

:-)
Máte tušení, co znamená anglicky "may be"?Jinak zřejmě dlouhodobá expozice rtuti ve Vašem případě způsobila poruchu paměti, protože jste zase zapomněl na poslední větu abstraktu: The correlation of chronic exposure to mercury in dentistry to the health situation of dental workers'' health situation needs to be further studied.  
0/0
15.1.2013 23:31