1. září 2008 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cena pro tísnivý Výtah

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
V novinkové sekci celovečerních debutů a druhých filmů Fresh Generation zvítězil snímek Výtah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V novinkové sekci celovečerních debutů a druhých filmů Fresh Generation zvítězil snímek Výtah. | foto: Reprofoto

KARLOVYVARY Pátý ročník mezinárodního festivalu studentských filmů a debutů Fresh Film Fest skončil včera v Karlových Varech. Pětidenní přehlídku oficiálně uzavřely už v sobotu ceremoniál v hotelu Thermal a projekce kultovního japonského westernu Sukiyaki Western Django.

Nejdůležitější sekcí festivalu se letos stala soutěž celovečerních debutů a druhých filmů Fresh Generation. „Pokusili jsme se v ní nabídnout snímky žánrově i formálně výrazně odlišné, snímky, které by měly u diváků – a porotců – vyvolávat potřebu diskuse, zamyšlení, ale i provokovat. Každý z tvůrců naplňoval základní kritérium výběru – jasnou vizi autora, pro kterého nejsou filmové tržby základním tvůrčím zaklínadlem,“ řekl umělecký ředitel festivalu Jan Stehlík. Novinkovou sekci vyhrál klaustrofobicky laděný film Elevator (Výtah) rumunského režiséra George Dorobantua.

Hlavní cenu za nejlepší studentský film získal Paraguayec Pablo Lamar z argentinské filmové školy UCINE za snímek Ahendu nde sapukai (Slyším tvůj křik). Minimalisticky vyprávěný film při projekci vzbuzoval rozporuplné reakce. Kontroverzně byl publikem přijat i držitel zvláštní ceny poroty hlavní soutěže studentských filmů Druhé dějství. Film, který v produkci FAMU natočil slovinský režisér Olmo Omerzu, zachycuje existenciální a partnerskou krizi mladého egoistického překladatele.

Cenu Theatre Optique za nejlepší animovaný nebo experimentální film získal Miloš Tomič za film Kese (Tašky), který rovněž vznikl na FAMU. Cenu České televize v soutěži Centropa pro nejlepší film v regionu střední a východní Evropy si odvezl Polák Grzegorz Muskala z Berlínské filmové akademie za snímek Mein Vater Schläft (Můj otec spí). V soutěžní sekci Theatre Optique zvítězil snímek Anhalter (Anhalter) Daniela Höpfnera z postupimské filmové školy Konrada Wolfa. Vítězem sekce Kontakt, která představuje české nezávislé a amatérské filmy, se stal Michal Reichstäter s filmem Hraní si. Cenu diváků obdržela Zoologika (Zoologic) režisérky Nicole Mitchellové z kalifornské školy CalArts, uvedená v sekci Theatre Optique. Přehlídka festivalových filmů V porotách zasedli například český režisér a herec Miroslav Krobot, americký herec Max Hoffman, výtvarnice Kateřina Šedá, oceňovaný maďarský režisér Géza M. Tóth či scenárista a dramaturg česko-amerického původu Martin Daniel. Na festival nakonec nedorazil český režisér Jan Němec, jehož novinka Holka Ferrari Dino přehlídku otvírala. Film uvedený v pracovní verzi je režisérovou vzpomínkou na to, jak před čtyřiceti lety v Praze natáčel invazi vojsk Varšavské smlouvy, a obsahuje i unikátní dobové záběry, které tehdy Němec za dramatických podmínek vyvezl ze země.

Na Fresh Film Festu byly uvedeny dvě stovky filmů, jedenapadesát z nich v soutěžních sekcích. Mimo soutěž se promítla například kompletní retrospektiva díla Karla Zemana, předpremiéru na festivalu měla nová komedie Bena Stillera Tropická bouře a pozornost vzbudil i čtyřhodinový dokument When the Levees Broke režiséra Spikea Leeho, zachycující následky hurikánu Katrina v roce 2005.

Akci navštívily tři tisíce lidí, studenti měli jako již tradičně akreditaci zdarma. Vedle zavedení sekce celovečerních debutů se důležitou novinkou letošního Fresh Film Festu stala realizace mezinárodní konference děkanů evropských filmových škol. „Obě jsou logickým vyústěním naší intenzivní pětileté snahy o vytvoření profesionální mezinárodní přehlídky typu festivalů v Rotterdamu a Turíně,“ řekl ředitel festivalu Martin Pošta.

Přehlídka vítězných i dalších festivalových filmů bude k vidění v pražském kině Světozor (2. září), v Městské knihovně v Praze (18.–20. září) a v brněnském klubu Fléda, odkud poputuje do vybraných kin v Karlových Varech, Plzni, Domažlicích, Jablonci nad Nisou, Uherském Hradišti, Mělníku a Ústí nad Labem.

Najdete na Lidovky.cz